Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Obcokrajowcy w 2014 r. zyskali prawo własności do 1,27 mln m2 gruntów
Nieruchomości w Chorwacji - vecernji.hr

Czarnogóra: Obcokrajowcy w 2014 r. zyskali prawo własności do 1,27 mln m2 gruntów

Obcokrajowcy w ubiegłym roku zyskali prawo własności lub dzierżawy do 1,27 mln m2 gruntów – pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Finansów.

W 2014 r. obcokrajowcy zyskali także prawo własności do obiektów o powierzchni ok. 40,16 tys. m2.

Według informacji Ministerstwa Finansów w ubiegłym roku prawo własności do największej powierzchni gruntów (147,64 tys. m2) i nieruchomości (24,75 tys. m2) zyskali obcokrajowcy w gminie Bar.

Zakup lub dzierżawa gruntów i nieruchomości w Czarnogórze cieszy się największym zainteresowaniem wśród obywateli Rosji, Serbii oraz Bośni i Hercegowiny.

Ustawa o prawie własności przewiduje, że organ odpowiedzialny za ewidencję gruntów i budynków jest zobowiązany wszelkie informacje o nabyciu prawa własności lub dzierżawy przez obywateli innych krajów dostarczyć do Ministerstwa Finansów, które prowadzi ewidencję takich przypadków.

W 2009 r. w Czarnogórze weszło w życie prawo umożliwiające obcokrajowcom zakup gruntów i nieruchomości bez żadnych ograniczeń.

Źródło: portalanalitika.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE