Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Obóz dla uchodźców na granicy z Albanią
uchodźcy

Czarnogóra: Obóz dla uchodźców na granicy z Albanią

Kryzys w Europie, związany z największą od czasów II wojny światowej falą migracji, może wpłynąć także na Czarnogórę, która rozpoczęła już przygotowania do przyjęcia uchodźców .
W związku z tym, tworzony jest obóz, gdzie znajdą miejsce uchodźcy z Syrii, Afganistanu, Iraku, Libii, Erytrei, Pakistanu, Somalii i innych krajów. 20 kilometrów od centrum Podgoricy, w pobliżu przejścia granicznego Božaj, w ostatnich dniach oczyszczono teren tak, by w razie potrzeby móc tam rozbić namioty i postawić kontenery dla uchodźców.
Na polecenie władz rozmieszczono słupy z reflektorami i utwardzono drogę. W planach jest również zaadaptowanie opuszczonego budynku w pobliżu miejscowości Krenza, który miałby zostać wykorzystany do celów służbowych.
Minister pracy i opieki społecznej, Zorica Kovačević, informuje, że wszystko jest gotowe na przyjęcie uchodźców. – Tysiąc namiotów, dwadzieścia firm transportowych i mnóstwo osób gotowych do przyjęcia, zarejestrowania i przewiezienia tych osób na granicę z Chorwacją, tak, by mogli kontynuować swoją podróż do Europy Zachodniej. Ważne jest, żeby wiedzieć kto przybywa do kraju, by zachować wzajemnie dobre relacje. Pierwszy obóz ma powstać w miejscowości Krenza. Mamy 17 autobusów i kilka małych samochodów do wykorzystania, powiedziała. Dodała, że Ministerstwo Pracy i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, także Czerwony Krzyż i Wojsko mają 500-600 osób do zaangażowania. Doświadczenie, które mają Serbia i Chorwacja, pokazuje, że obóz należy zorganizować wzdłuż granicy i to stamtąd miałby nastąpić dalszy transport. W ciągu 7-8 godzin można zorganizować obóz, w którym prowadzona byłaby ewidencja i rejestracja, gdzie zapewniono by opiekę medyczną oraz rozwiązana zostałaby kwestia higieny osobistej (toalety, prysznice).

Szacuje się, że Czarnogóra mogłaby przyjmować 2000 osób dziennie.

Źródło: rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE