Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra oczami Czarnogórców – ankieta na zlecenie Komisji Europejskiej

Czarnogóra oczami Czarnogórców – ankieta na zlecenie Komisji Europejskiej

Większość obywateli Czarnogóry porusza państwowe i lokalne problemy polityczne podczas spotkań rodzinnych, zaś sytuacją na świecie i Unią Europejską interesuje się tylko sporadycznie – wynika z ankiety przygotowanej w maju przez Eurobarometr na zlecenie Komisji Europejskiej. Choć Czarnogórcy w większości wspierają przystąpienie do UE, większość z nich (ok. 55%) nie odczuwa żadnego powiązana z nią, ponad 90% deklaruje silną przynależność do swojego kraju ojczystego.

Zaledwie 11% ankietowanych dobrze oceniło sytuację gospodarczą kraju – większość ludzi myśli, że podobnie zarysowuje się ona w całej Unii. Ponad 73% twierdzi, że rząd Igora Lukšicia nie działał efektywnie w zwalczaniu skutków kryzysu gospodarczego. Większość jednak jest pewna, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy sytuacja gospodarcza w kraju ulegnie poprawie.

Czarnogórcy nie mają zaufania do rządu – z ankiety wynika, że ponad 69% obywateli nie wierzy partiom politycznym, 62% respondentów nie wierzy parlamentowi, znaczna część nie ma też zaufania ani do UE (43%), ani do ONZ (47%).

Dla większość sytuacja gospodarcza, przestępczość i bezrobocie stanowią najistotniejsze problemy kraju. Wysokość długu narodowego jest największym państwowym problemem dla 14% ankietowanych. Prywatnie dla Czarnogórców uciążliwe są stale rosnące ceny podstawowych produktów spożywczych, a 28% uczestniczących w ankiecie martwi spadek zatrudnienia. Tylko 5% odczuwa strach przed przestępczością zorganizowaną.

 

Źródła: seebiz.eu, najnovijevijesti.net

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE