Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Oczekiwania wobec Tosçelika

Czarnogóra: Oczekiwania wobec Tosçelika

Na 30 mln EUR oszacowano wartość niezbędnych nakładów inwestycyjnych w infrastrukturę Željezary. Od tureckiej firmy Tosçelik oczekuje się, że w najbliższym czasie zainwestuje w hutę z Nikšicia, wprowadzi ją na rynek światowy i zaprezentuje międzynarodowej branży wysoką jakość czarnogórskich produktów. Wraz ze stabilizacją sytuacji powinno nastąpić także zwiększenie liczby pracowników. Członkowie sejmowej komisji gospodarki, finansów i budżetu wierzą, że Turcy z powodzeniem poprowadzą hutę z Nikšicia.

Konkurent tureckiego inwestora, właściciel nikšićkiej spółki Neksan, Miodrag Daka Davidović na prośbę czarnogórskiego rządu nie brał udziału w licytacji, aby ustąpić miejsca większej, renomowanej firmie, która dysponuje wyższym kapitałem i ma większe możliwości dokonania potrzebnych w Nikšiciu zmian. Minister gospodarki, Vladimir Kavarić, pochwalił  Neksan za przyczynienie się do złagodzenia problemów ekonomicznych Željezary i utrzymanie produkcji w okresie ostatniego roku, czyli od momentu ogłoszenia upadłości huty aż do jej sprzedaży. Mówi się, że Davidović ustąpił, aby „wygrała” Željezara. W najbliższym czasie chce on przejąć inne duże czarnogórskie przedsiębiorstwo, interesuje się m.in. kopalnią Zagrad.

Już po raz czwarty w ciągu ostatnich dziesięciu lat huta stoi przed szansą rozwoju. W ostatnich latach przechodziła z rąk do rąk, przez ten czas firmą zarządzali Rosjanie, Holendrzy a ostatnio Anglicy. Rząd ma nadzieję, że  będzie to w końcu pierwsza udana prywatyzacja w Czarnogórze, wszystkie poprzednie, do których się przyczynił, zakończyły się fiaskiem.

Źródło: portalanalitika.me, me.seebiz.eu

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE