Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Od 1.07 wzrost podatku VAT i seria podwyżek
euro - pgportal.me

Czarnogóra: Od 1.07 wzrost podatku VAT i seria podwyżek

Od 1.07.2013 roku podatek VAT obliczany jest na poziomie 19%. Wyższa stawka, mimo że rząd ogłosił iż nie będzie wpływała na poziom życia mieszkańców, z pewnością doprowadzi do podwyżek cen, pisze dziennik Dnevne novine. Rząd ogłosił, że podstawowe artykuły żywnościowe nie podlegają wyższej stawce VAT oraz, że niezmieniona pozostanie także cena połowy artykułów z koszyków konsumentów. Dodano również, że sieci handlowe złożyły obietnicę o niewykorzystywaniu wzrostu podatku do podwyższania swoich cen.

Z drugiej jednak strony, według aktualnych prognoz Centralnego Banku Czarnogóry, wzrost stawki podatku VAT wpłynie na inflację od 0,5% do 0,8% i spowoduje tym samym wzrost cen. Większość rozmówców dziennika Dnevne novine poinformowała, że od 1.07 na podstawowe ceny zaczną automatycznie nakładać nową stawkę podatku, która wzrosła z 17% na 19%. Do użytkowników poszczególnych operatorów sieci komórkowych również dotarła już informacja, że niektóre z oferowanych usług będą droższe. Istnieją jednak wyjątki. Firma Plantaže, zmniejszy podstawową cenę swoich produktów, tak, by zachować ich dotychczasową wartość mimo zwiększonego VAT-u. Jest to jednak jeden z nielicznych przykładów takiego postępowania.

Wzrost podatku VAT wielu pracodawcom sprawi kłopot. Dostosowywanie będzie najcięższe i najbardziej skomplikowane w handlu i jest to spowodowane różnorodnością artykułów i dużą liczbą obiektów, które na pewno nie będą mogły przestrzegać wyznaczonych terminów.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zwiększenie podatku nie będzie miało negatywnego wpływu na tegoroczny sezon turystyczny, ponieważ ustalone ceny nie mogą wzrosnąć.

Rząd dzięki operacji zwiększenia podatku VAT spodziewa się rocznych przychodów między 35-40 mln EUR.

Źródło: seebiz.eu, dnovine.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE