Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Od lipca nowy podatek od usług

Czarnogóra: Od lipca nowy podatek od usług

Od 7 lipca zacznie obowiązywać nowy podatek dla użytkowników telefonów komórkowych, a także posiadaczy łącza telewizji kablowej i liczników energii elektrycznej.

W myśl przepisów podatek w wysokości 1 EUR będzie doliczany do rachunków za telewizję kablową i prąd – będzie na nich wyszczególniony jako osobna pozycja. W przypadku użytkowników telefonów komórkowych na abonament opłata będzie także po prostu doliczana do każdego rachunku. Inaczej sprawa ma się z użytkownikami aparatów pre-paid. Od nich opłata będzie pobierana jedynie, jeżeli z numeru pre-paid w danym miesiącu rozliczeniowym były wykonywane połączenia wychodzące. Wtedy przy następnym zasileniu konta środkami pieniężnymi zostanie pobrana opłata w wysokości 1 EUR. Jednakże, jeżeli użytkownik numeru pre-paid będzie korzystał z wiadomości sms, mms i internetu, a także jedynie odbierał połączenia przychodzące, opłata nie będzie pobrana. Kwota pozyskana co miesiąc przez operatorów telefonii komórkowej będzie wpłacana do budżetu.

Kontrowersyjny podatek został uchwalony pod koniec maja w związku z potrzebą zbilansowania budżetu i będzie obowiązywał od lipca bieżącego roku do stycznia 2014. Jak pisaliśmy już na portalu balkanistyka.org, pomysł wprowadzenia dodatkowej opłaty od usług telekomunikacyjnych i telewizyjnych od samego początku spotkał się z powszechną dezaprobatą. Przeciwnikom nowego rozwiązania udało się zebrać 30 tys. podpisów nawołujących rząd do odstąpienia od wprowadzenia podatku. Kontrowersje wzbudza przede wszystkim fakt, że nowa opłata pełni funkcję wyłącznie fiskalną; pieniądze uzyskane z nowego podatku będą służyły tylko i wyłącznie łataniu dziury budżetowej i w żaden sposób nie przyczynią się do inwestycji telekomunikacyjnych i poprawy jakości usług.

 

Źródło: seebiz.eu, pobjeda.me, vijesti.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE