Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Od stycznia 2014 r. bez podatku od telefonów komórkowych
Telefon

Czarnogóra: Od stycznia 2014 r. bez podatku od telefonów komórkowych

Podatek od telefonów komórkowych, liczników energii elektrycznej i łączy telewizji kablowej od 1 stycznia przestał obowiązywać. Opłaty fiskalne były pobierane na podstawie ustawy o podatku od dostępu do usług interesu ogólnego i użytkowania wyrobów tytoniowych oraz artykułów elektroakustycznych i akustycznych, która została przyjęta przez parlament w końcu maja 2012 r. Nowe stawki podatków zaczęły być naliczane  w czerwcu 2012 r., a opłaty z tego tytułu  pobierano od sierpnia 2012 r.

Ustawa przewidywała opłatę w wysokości 1 EUR od kart SIM telefonii komórkowej, liczników energii elektrycznej, łącz telewizji kablowej, jak i użytkowanie wyrobów tytoniowych w obiektach hotelowych, oraz korzystania ze sprzętu akustycznego i elektroakustycznego. Zgodnie z początkowymi założeniami nowy podatek obowiązywał czasowo do końca 2013 r. Zmianami i poprawkami do ustawy, przyjętymi przez parlament 27 grudnia 2013 r. zawieszono naliczanie podatku od telefonów komórkowych, liczników energii i telewizji kablowej, utrzymano natomiast podatek od wyrobów tytoniowych oraz aparatury akustycznej i elektroakustycznej.

Rząd przedstawił także projekt ustawy nakładającej podatek w wysokości 7 EUR od każdego rachunku telefonicznego na kwotę wyższą niż 5 EUR, ale pomysł przepadł ponieważ nie uzyskał poparcia w parlamencie. Zamiast tego przyjęto propozycję Damira   Šehovicia  z Partii Socjaldemokratycznej  (SDP), przewidująca objęcie obowiązkowym podatkiem organizatorów gier hazardowych.

Źródło: portalanalitika.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE