Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Od stycznia przybyło prawie 1500 imigrantów
źródło-actualno.com

Czarnogóra: Od stycznia przybyło prawie 1500 imigrantów

Od stycznia do 1 lipca br., do Czarnogóry przybyło 1488 imigrantów, z czego 100 to osoby niepełnoletnie. Większość z nich pochodzi z Syrii, ogłosił Czarnogórski Czerwony Krzyż.
Jak podają komunikaty, w ciągu ostatnich czterech lat, do Czarnogóry przybyło około 9000 imigrantów, z czego 8500 poprosiło o azyl. Czerwony Krzyż pomaga uchodźcom, przede wszystkim za pośrednictwem Centrum Pomocy Azylantom, ale również poprzez dostarczanie pomocy humanitarnej, a także tworzenie więzi rodzinnych. – Aktualnie trwa szkolenie wolontariuszy, by zapewnić wsparcie psychologiczno-społeczne W najbliższym czasie, osoby te, poprzez warsztaty, będą przekazywać wiedzę i wsparcie poszukującym azylu, informuje się z Czarnogórskiego Czerwonego Krzyża (CKCG).
W ostatnim czasie wysiedleńców przybywa na całym świecie. – Coraz większa liczba osób zmuszona jest do opuszczenia swoich domów i społeczności, z różnych powodów: konfliktów, prześladowań, katastrof czy ubóstwa. Wiele osób odnajduje się w nowych społecznościach, ale są również tacy, którzy mają z tym spory problem i dlatego korzystają z pomocy lokalnych organizacji Czerwonego Krzyża/Czerwonego półksiężyca oraz Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.
W 2014 roku na całym świecie było około 19,5 mln uchodźców, z czego prawie połowa to dzieci. Nieco ponad 126 800 z nich udało się wrócić do swoich krajów. 38,2 mln osób było przesiedlonych wewnątrz swojego kraju, a 1,8 mln osób wystąpiło o azyl.
Patrząc globalnie, co 122 osoba na świecie jest uchodźcą, przesiedleńcem, albo osobą ubiegającą się o azyl.

Źródło: rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE