Home / Bałkany / Chorwacja / Czarnogóra odebrała rosyjskich turystów Chorwacji?
turisti - seebiz.net

Czarnogóra odebrała rosyjskich turystów Chorwacji?

Wskutek przystąpienia do Unii Europejskiej, Chorwacja wprowadziła od 1 maja br. wizy dla rosyjskich turystów, co negatywnie wpłynęło na liczbę przyjazdów gości z Rosji. Szef oddziału operatora turystycznego DSBW, Artur Hakimov, sprecyzował w oświadczeniu dla portalu Slobodna Dalmacija, że zainteresowanie rosyjskich turystów przyjazdami do Chorwacji spadło latem tego roku aż o 20%. W Czarnogórze wręcz przeciwnie, nastąpił wzrost liczby tych gości z 20% na 30%. – Prawie nie było konkurencji między tymi destynacjami, ten kto chciał jechać do Chorwacji, po prostu to robił. Straty Chorwacji są jednak widoczne w rezerwacjach last minute, powiedział Hakimov.
Według statystyk z rosyjskiego magazynu Kommersant, przyjazdy turystów rosyjskich do Chorwacji w szczycie sezonu turystycznego wykazały ujemną dynamikę. W czerwcu w kraju odpoczywało 32 400 turystów (-19%), w lipcu 35 800 osób (-31%), a w sierpniu 41 100 gości (-24%). We wrześniu tego roku Chorwację odwiedziło 21 200 Rosjan, co daje wynik o 20% mniejszy niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Według ankietowanych touroperatorów, Chorwacja straciła w tym roku około 20% napływu rosyjskich gości. – Popyt na letnie wakacje w tym kraju spadł o około 15-20% w porównaniu do zeszłego roku, powiedziała szefowa oddziału chorwackiego touroperatora Band International Tour, Tatjana Markova. Wydaje się być niemożliwym, by wszystkiemu winne było wprowadzenie wiz. Wizę można uzyskać w ciągu dwóch, trzech dni, system funkcjonuje bez zarzutu. Spadek zainteresowania związany jest z innymi czynnikami, między innymi z redystrybucją na rynkach turystycznych w innych krajach. Nie należy również ignorować innego faktu: od kiedy otwarte są centra wizowe, wielu turystów zaczęło samemu organizować swoje wyjazdy, bez udziału agencji turystycznych, wyjaśnia Markova.
– Lato 2013 nie było opłacalne dla agencji, które skupiły się tylko na Chorwacji, powiedziała szefowa oddziału Solveks Turne dla Chorwacji, Elena Maljkova. My wypełniliśmy plan, który mieliśmy w związku z rosyjskimi turystami, ale kosztowało to sporo pracy, powiedziała i dodała, że według niej sytuacja z wizami znacznie wpłynęła na taki obrót sprawy. Do połowy czerwca, kiedy nie mieliśmy jeszcze otwartego centrum wizowego musieliśmy wszystkie dokumenty wysyłać do Moskwy, a to utrudniało nam pracę.

Według prognoz ekspertów, w przyszłym sezonie liczba turystów ma się zwiększyć i osiągnąć poziom z 2012 roku.

Źródło: portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE