Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Opady śniegu spowodowały wzrost cen żywności nawet o 30%

Czarnogóra: Opady śniegu spowodowały wzrost cen żywności nawet o 30%

Obfite opady śniegu, zamknięte dla samochodów ciężarowych drogi i nieprzejezdne granice wywołały w Czarnogórze zamieszanie wokół zapasów żywności, szczególnie na północnych terenach, które czasowo odcięte są od wszelkich dostaw.
– Czarnogórze nie grozi niedostatek żywności i nie ma mowy o sytuacji krytycznej – uspakajał przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa, Branimir Vujačić.
Zaznaczył, że importowane są wystarczające ilości mleka i mąki, a mięsa nie zabraknie w żadnym z miast. W zaopatrzeniu czeka ok. 300 ton pszenicy i ok. 60. tys. kartonów mleka do sprzedaży detalicznej. Według informacji Vujačicia transporty żywności nie czekają na granicy i nie mają one trudności z wjazdem do kraju. Wysłano tam bowiem dodatkowych inspektorów weterynaryjnych w celu usprawnienia procedur.
Nie ma problemu z niedostatkiem żywności, ale z powodu zamkniętych dla ruchu ciężarowego dróg, we wtorek nie wysłano dodatkowych partii produktów na północ, ogłosiła czarnogórska sieć marketów Mercator i Roda. W takiej samej sytuacji znalazła się sieć Albona. Jej dyrekcja zapewnia jednak, że podstawowych produktów nie zabraknie, ani na północy, ani w centralnej części kraju. W przypadku utrzymywania się stanu nieprzejezdności dróg będą oni współpracować z lokalnymi producentami oraz piekarniami, które na bieżąco zaopatrują ludność.
Pogoda wpłynęła negatywnie nie tylko na czas dostaw żywności, ale także na jej ceny.
Zawalające się pod ciężarem śniegu dachy zniszczyły większość stoisk na Małym i Zielonym targu w Podgoricy. Właściciele tych, które ocalały podnieśli ceny warzyw i owoców prawie o 30% w stosunku do poprzednich dni. Nagły wzrost cen tych produktów tłumaczą spadkiem popytu w ostatnich dniach oraz wysokimi czynszami.
Odpowiednio za 1 kg bananów, zielonych jabłek, kiwi i czerwonych jabłek oraz cytrynę trzeba obecnie zapłacić odpowiednio 1.40, 1.20 i 1.50 EUR.
Wzrost cen dotyczy także warzyw. Za kilogram cebuli trzeba zapłacić od 1.50 do 2 EUR, za paprykę i szpinak 3 EUR, za kapustę 0.70 EUR, a sałatę 2.50 EUR. Jedynie ziemniaki w stosunku do dni poprzednich okazały się tańsze o 0.10 EUR.

Tekst i zdjęcie: vijesti.me, tłum. i red. Aleksandra Kiljańska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE