Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Czarnogóra: Opłata za korzystanie z dróg w Serbii zniesiona
autoput-sa-c.net

Czarnogóra: Opłata za korzystanie z dróg w Serbii zniesiona

Opłata za drogi, płacona przez czarnogórskich kierowców na terytorium Serbii, została zniesiona, poinformowało Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej 2 marca. Opłata za korzystanie z dróg w tym kraju została nałożona 1 stycznia i, jak podawali czarnogórscy kierowcy, opłaty za przejechanie z miejscowości Bijelo Polje do Nowego Sadu i z powrotem wynosiły ponad 80 EUR. Czarnogóra była jedynym krajem byłej Jugosławii, na który nałożone zostały nowe koszta, w związku z czym Ministerstwo zagroziło wprowadzenie analogicznej opłaty dla przewoźników serbskich.

Podczas intensywnych rozmów z partnerami z Serbii, po wyrażeniu sprzeciwu i niezadowolenia wobec wprowadzonej należności, Ministerstwo Transportu Czarnogóry zażądało ponownego zbadania opłaty przedmiotowej i zniesienia jej jak najszybciej – ogłoszono z Ministerstwa.

Problem pobierania opłat był omawiany podczas spotkania Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej Czarnogóry Ivana Brajovicia z delegacją Czarnogórskiej Izby Gospodarczej. Poinformowano wtedy, że decyzja o pobieraniu opłat zostanie ponownie zbadana przez Ministerstwo Transportu Serbii. Inicjatywa o zniesieniu przewoźnikom dodatkowej należności została poparta przez przedstawicieli Izby Gospodarczej.

Ministrowie transportu obu krajów, Brajović i Milutin Mrkonjić, porozumieli się co do dalszego działania w celu rozwiązania tego problemu. Następstwem było spotkanie komisji mieszanej, delegacji Czarnogóry i Serbii, 22 lutego w Belgradzie. Podpisano dokument, który precyzyjnie definiował stanowisko czarnogórskiego Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej, o jak najszybszym zniesieniu opłaty – przywołuje się w oświadczeniu. Ministerstwo Transportu Serbii zaraz po tym zdecydowało się na zniesienie należności od 1.03.

Osiągniętym porozumieniem najważniejsi przedstawiciele obu ministerstw jeszcze raz wyrazili chęć kontynuowania dobrej współpracy oraz zniesienia barier administracyjnych i biznesowych w międzynarodowym transporcie drogowym między Czarnogórą i Serbią. Czarnogórscy przewoźnicy staną się dzięki temu bardziej konkurencyjni na rynku transportowym Serbii – dodano z Ministerstwa.

 

Źródło: pobjeda.me 1 i 2

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE