Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Opłaty pobierane przez port w Kotorze wzrosły o 400%
Kotor-rtcg.me

Czarnogóra: Opłaty pobierane przez port w Kotorze wzrosły o 400%

Czarnogórskie Stowarzyszenie Turystyczne (CTU) zaapelowało do ministra turystyki aby przekonał  kierownictwo kotorskiego portu do przywrócenia starego cennika opłat, gdyż podniesienie ich o 400% stawia pod znakiem zapytania dalszą działalność agencji turystycznych współpracujących z firmami organizującymi rejsy wycieczkowe do Czarnogóry.

Na wtorkowym spotkaniu zainicjowanym przez przedstawicieli agencji turystycznych poinformowano, że zawiadomienie o podwyżce cen o 400% przedstawiciele agencji turystycznych otrzymali dzień przed Nowym Rokiem, chociaż już w końcu lata 2013 r.  podpisali umowy z firmami organizującymi rejsy wycieczkowe.

Zdaniem prezesa Czarnogórskiego Stowarzyszenia Turystycznego Žarka Radulovicia, takie postępowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i stanowi swoisty akt terroru dla przemysłu turystycznego Czarnogóry. W branży turystycznej o każdej podwyżce należy informować z rocznym wyprzedzeniem, kiedy jeszcze nie zostały podpisane umowy z zagranicznymi kontrahentami. W tej chwili powiadamianie zagranicznych firm o podwyżce jest zaskakujące i nieodpowiedzialne. Jak twierdzi Radulović, niespodziewana podwyżka jest sygnałem alarmowym nawołującym do tego, aby turystyką w Czarnogórze wreszcie zaczęli kierować ludzie kompetentni. Port w Kotorze do tej pory od każdego autobusu przyjeżdżającego po turystów do portu pobierał opłatę w wysokości 11,9 EUR z VAT, a według nowego cennika opłata ma wzrosnąć aż do 59,5 EUR z VAT.

Odmienne zdanie na temat podwyżki ma kierownictwo portu. Vasilije Kusovac, dyrektor wykonawczy portu w Kotorze, poinformował, że decyzję o podwyżkach podjęła rada nadzorcza portu. Ustalono, że stawkę 10 EUR od każdego autobusu (bez VAT) zastąpi w nowym taryfikatorze stawka 50 EUR (bez VAT). Zdaniem Kusovaca podwyżka nie jest drastyczna w odniesieniu do opłat w innych portach, które za podobne usługi liczą sobie o wiele więcej.  Poza tym, jego zdaniem budowa nowego terminalu i inne prace przeprowadzane w porcie w celu podniesienia standardu obsługi sprawiają, że należy ograniczyć liczbę wjeżdżających tam autobusów i m.in. temu właśnie służyć ma podwyżka. Powiedział także, że rozumie niezadowolenie agencji, które sprzedały wycieczki w starych, niższych cenach, ponieważ oznacza to dla nich poniesienie dodatkowych kosztów. Przyznał także, iż w tej branży ceny nie powinny ulegać nagłym zmianom, a podwyżki powinny być anonsowane odpowiednio wcześniej, co nie zmienia faktu, że taka właśnie decyzja została podjęta przez radę nadzorczą.

Tymczasem przedstawiciele agencji turystycznych porównali ceny w sąsiedniej Chorwacji; w Dubrovniku opłata pobierana za wjazd autobusu wynosi 10,7 EUR, a w Splicie 8,7 UER. Wynika z tego jasno, że opłaty w Kotorze są 5 razy wyższe.

Według informacji CTU, w ub. Kotor odwiedziło ponad 500 tys. turystów, z czego 350 tys.  właśnie za pośrednictwem wielkich statków wycieczkowych. Turyści pozostawili w mieście ok. 20 mln EUR. Należy przy tym zaznaczyć, że turyści z rejsów wycieczkowych stanowią grupę gości o których należy zabiegać. W Kotorze nie ma dużej ilości miejsc noclegowych, więc znaczna część turystów przybywających do Kotory statkiem może do miasta w ogóle nie dotrzeć, co będzie miało niekorzystny wpływ na lokalny przemysł turystyczny.

Źródło: vijesti.me, vijesti.me, portalanalitika.me

 

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE