Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Czarnogóra opracowuje nową ustawę ds. walki z terroryzmem i praniem brudnych pieniędzy
piggy-bank-atop-money - quizzle.com

Czarnogóra opracowuje nową ustawę ds. walki z terroryzmem i praniem brudnych pieniędzy

Dyrektor Urzędu ds. zapobiegania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (Direktor Uprave za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma) Vesko Lekić po zakończeniu posiedzenia rządu, ogłosił, że głównym powodem opracowania nowej ustawy jest dostosowanie jej do wytycznych MONEYVAL (Komitet Ekspertów ds. Oceny Systemów Zwalczania Procederu Prania Pieniędzy i Finansowania Terroryzmu) oraz najnowszych wskazówek grupy roboczej ds. środków finansowych przeciwko praniu brudnych pieniędzy, jak i odpowiednich dyrektyw europejskich.

Propozycja ustawy przewiduje poszerzenie kręgu podatników. Nowe  przepisy precyzyjniej definiują przypadki w których można stosować sprawdzanie tożsamości klientów i prowadzonej przez nich działalności biznesowej i to nie tylko wobec nowych, ale także wobec klientów z którymi już wcześniej nawiązano stosunki biznesowe. Nowością jest także możliwość sprawdzania tożsamości przez osoby trzecie, a zwiększono także kwoty kar finansowych – oznajmił Lekić po posiedzeniu rządu.

Przedstawiony projekt ustawy jest zgodny z dyrektywami UE oraz międzynarodowymi standardami w dziedzinie zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. W propozycji ustawy precyzyjnie zdefiniowano środki i działania i jakie  należy przedsięwziąć w celu wykrywania i przeciwdziałania przypadkom prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Szczegółowo określono także przypadki w jakich będą stosowane środki sprawdzające tożsamość klientów i prowadzonej przez nich działalności biznesowej. Wprowadzono także nowe kategorie podatników – forfaiting, wykonawca prac budowlanych, aktywności marketingowe i konsultingowe w związku z prowadzonym biznesem i zarządzaniem, oferowanie usług turystycznych, wykup surowców nadających się do recyklingu oraz sprzedaż sieciowa. Zwiększono także kwoty kar finansowych. Precyzyjnie zdefiniowano także przypadki w których dopuszczalne jest sprawdzenie tożsamości klienta i jego działalności biznesowej.

W tekście ustawy wprowadzono nowości  dla podatników którzy zajmują się organizacją i przeprowadzaniem licytacji, obrotem dziełami sztuki, metalami szlachetnymi i drogimi kamieniami, jak i innymi towarami za które płatność przyjmowana jest gotówką. Kwota w tym przypadku została zmniejszona z 15 tys. na 7,5 tys. EUR zgodnie z propozycja IV dyrektywy.

Efektywna walka przeciw praniu brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu jest jednym z kluczowych warunków pełnoprawnego członkostwa w UE, ale przede wszystkim kluczowym obowiązkiem w budowaniu państwa prawa.

Źródło: pobjeda.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE