Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Organizacje pozarządowe przeciwne podniesieniu stawki VAT
httpwww.eksperciwoswiacie.plgfxoswiatainfouserfilesimagesaktualnosci_oswiatowedodatkowe_pieniadze_na_przedszkola_w_2012r.jpg

Czarnogóra: Organizacje pozarządowe przeciwne podniesieniu stawki VAT

Grupa 15 organizacji pozarządowych zaapelowała do rządu o wycofanie z procedury parlamentarnej poprawek do ustawy podatkowej podnoszących stawkę VAT z 17 do 19% i o przeprowadzenie debaty publicznej na temat tego projektu.

Organizacje pozarządowe postulują, aby w debacie publicznej znaleźć inne rozwiązanie na uzdrowienie finansów publicznych, które zakłada nie tylko i wyłącznie przerzucenia ciężaru finansowania deficytu budżetowego na najbardziej zagrożone grupy społeczne.

We wspólnym oświadczeniu organizacje broniące praw kobiet (Ženska grupa Stela sa Cetinja, Centar za ženska prava, Sigurna ženska kuća, Sigurna ženska kuća Nora, Liga žena glasača u Crnoj Gori), mniejszości seksualnych (Crnogorska LGBTIQ Asocijacija Kvir Montenegro), społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka (Crnogorski komitet pravnika za zaštitu ljudskih prava, Akcija za ljudska prava, Udruženje mladih Podgorica, Mreža za afirmaciju nevladinog sektora, NVO Prima), a także zajmujące się ekologią i prawami zwierząt (Green home, Ozon, NVO Expeditio,  NVO Anima) jednogłośnie negatywnie oceniają zamiar rządu, aby arbitralną i jednostronną decyzją, bez szerokich konsultacji społecznych i dogłębnej analizy podnieść stawkę podatku VAT.

Lista zarzutów obejmuje cały szereg wprowadzonych w ostatnim roku rozwiązań prawnych, które maja za cel zwiększenie wpływów do budżetu, ale nie uwzględniają zwiększenia wydatków na cele socjalne, edukację i inne potrzeby mające bezpośredni wpływ na jakość życia obywateli. Najpierw wprowadzono podatek od liczników energii elektrycznej, później telefonów komórkowych, następnie tzw. podatek kryzysowy, który dodatkowo negatywnie wpłynął na wysokość płac, a ostatnio ustawę o opiece socjalnej i opiece nad dziećmi, która znacznie ograniczyła przywileje najuboższych obywateli. (W myśl przegłosowanej we wtorek ustawy ograniczono prawa położnic, a także wszystkich korzystających z dodatku na dzieci i pomocy finansowej dla rodzin.) Zdaniem organizacji pozarządowych działania te świadczą o lekceważeniu społeczeństwa i bagatelizowaniu kosztów społecznych takich rozwiązań, oraz o arogancji władz rozwiązujących problemy finansowe kraju kosztem najsłabszych i  najbardziej potrzebujących pomocy grup obywateli.

Źródło: pobjeda.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE