Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Ośrodek dla naturystów Ada Bojana wyróżniony trzema gwiazdkami z plusem
Zagraniczni turyści w Chorwacji - vecernji.hr

Czarnogóra: Ośrodek dla naturystów Ada Bojana wyróżniony trzema gwiazdkami z plusem

Jedna z największych atrakcji turystycznych Czarnogóry, położona  w delcie rzeki Bojany wyspa Ada, tego roku poszerzyła ofertę dla naturystów. Renowacji zostały poddane wszystkie apartamenty, a komisja ds. standaryzacji i kategoryzacji obiektów turystycznych przyznała ośrodkowi trzy gwiazdki z plusem.

Dyrekcja ośrodka podkreśla, że obecnie obłożenie sięga 60%, co oznacza wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem; największym zainteresowaniem ośrodek cieszy się wśród turystów z Czech, Niemiec, Rosji oraz sąsiednich krajów. Agencje turystyczne z Europy na targach branżowych wykazywały duże zainteresowanie Adą; zwłaszcza, że  kompleks hotelowy zakończył trwający cztery lata ostatni etap renowacji, a ceny na tle innych europejskich kurortów tego typu pozostają bardzo konkurencyjne.

Oprócz jazdy konnej i gry na siedmiu kortach tenisowych goście mogą korzystać ze szkoły kitesurfingu, wędkowania, różnych form nart wodnych, jazdy na rowerze oraz rejsów wokół wyspy. Kompleks hotelowy dysponuje 600 miejscami noclegowymi.

Ośrodek naturystyczny Ada Bojana pierwszych gości przyjął 13. lipca 1973 r.  Kompleks hotelowy położony jest w południowo-zachodniej części wyspy, a niska zabudowa nie zdominowała okolicznego krajobrazu. Aż do 1984 r., kiedy to wybudowano most łączący wyspę ze stałym lądem, turyści na miejsce wypoczynku dostawali się tratwami.

Ada Bojana została także uwieczniona na wielkim ekranie w kultowym filmie Živko Nikolicia „Lepota poroka”. W ostatnim czasie Ada Bojana jest także coraz bardziej znana jako adriatycka stolica kitesurfingu; z powodu wyjątkowo dobrych warunków do uprawiania tego sportu przez jego miłośników jest stawiana na równi z takimi miejscami jak Wyspy Kanaryjskie, Portugalia, Egipt czy Hawaje, gdzie kitesurfing cieszy się największa popularnością.

Źródło: portalanalitika.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE