Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra otrzyma od UE 270,5 mln euro
Czarnogóra w UE - kip.ba

Czarnogóra otrzyma od UE 270,5 mln euro

W ramach programu wsparcia Unii Europejskiej dla Czarnogóry, do 2020 roku, przeznaczone zostanie 270,5 mln euro – dziesięć procent więcej niż w poprzednich siedmiu latach, ogłosił sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, główny negocjator ds. członkostwa Czarnogóry w UE, Aleksandar Andrija Pejović.
– Priorytetem w najbliższych latach będzie odpowiednie wykorzystanie 270,5 milionów euro, które przekazuje UE Czarnogórze, a które nie podlegają zwrotowi. Otrzymaliśmy dziesięć procent więcej środków, niż poprzednim razem. Pokazuje to, jak ważny jest proces negocjacji, powiedział Pejović po posiedzeniu rządu.
Rząd, jak ogłoszono, zdecydował, że fundusze zostaną wydane przez osiem sektorów, z czego najwięcej, bo aż 52,3 mln euro, zostanie przeznaczone na rozwój praworządności, a 47 mln euro na poprawę otoczenia demokratycznego.
Pejović przypomniał, że Unia Europejska przekazała Czarnogórze w latach 2007-2013, 245 mln euro. –Kiedy mówimy o pierwszej perspektywie finansowej, to bardzo dobrze wykorzystaliśmy środki. W okresie 2007-2010, zatwierdzono 98% wszystkich środków, a wypłacono 95%. Do 2013 zanotowaliśmy trochę mniejszy odsetek realizacji, ale zostanie to w najbliższym czasie poprawione ponieważ chodzi o projekty, które wciąż obowiązują, powiedział sekretarz.
Dodał również, że w ubiegłym roku zrealizowano 39 projektów wartych 62,8 mln euro, ale także dziewięć programów partnerskich. Pracowaliśmy dodatkowo nad 89 projektami współpracy transgranicznej, zakończył Pejović.

Źródło: cdm.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE