Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Otwarto konsulat Norwegii w Podgoricy

Czarnogóra: Otwarto konsulat Norwegii w Podgoricy

Nowo otwarty konsulat królestwa Norwegii mieści się w budynku firmy telekomunikacyjnej Telenor w Podgoricy, a w oficjalnym oświadczeniu zaznaczono, że placówka będzie udzielać pomocy obywatelom Norwegii przebywającym w Czarnogórze. Pierwszym konsulem mianowano dyrektor norweskiej firmy Telenor w Czarnogórze Karen Hilsen.

Jak oznajmił ambasador Królestwa Norwegii Nils Ragnar Kamsvag otwarcie konsulatu jest ważnym krokiem w kierunku dalszej poprawy wzajemnych stosunków między Norwegią i Czarnogórą. Zgodnie z jego słowami Norwegia poprzez różne programy wsparcia w ciągu ostatnich 10 lat wspomogła kraj kwotą 33 mln EUR, podczas gdy w roku 2012 przekazała zapomogę w wysokości 3 mln EUR.

– Za najważniejszy aspekt współpracy uważamy nasze poparcie Czarnogóry w integracji euroatlantyckiej, a bardzo znaczące są także nasze inwestycje w zakresie telekomunikacji, energetyki i turystyki zdrowotnej – oświadczył Kamsvag. Wiceminister spraw zagranicznych Željko Perović stwierdził, że konsulat na czele z panią Hilsen, która może pochwalić się wybitnym doświadczeniem zawodowym i znajomością Czarnogóry, w znacznym stopniu przyczyni się do realizacji wspólnych celów i osiągania dalszych postępów we współpracy gospodarczej, społecznej i kulturalnej.

W uroczystym przyjęciu z okazji otwarcia konsulatu uczestniczyli ambasadorowie USA i Niemiec  Sue Kay Braun i Pius Fisher, a także osobistości z życia politycznego Czarnogóry oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i mediów.

Źródło: vijesti.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE