Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra otworzy ambasadę w Kosowie

Czarnogóra otworzy ambasadę w Kosowie

W Prisztinie zostanie otwarta ambasada Czarnogóry, zadecydowano na czwartkowym posiedzeniu rządu. Decyzja ta jest potwierdzeniem zainteresowania władz w Podgoricy zacieśnianiem stosunków dwustronnych z Kosowem.
– Rząd tą decyzją potwierdza, że dobrosąsiedzkie relacje i bliska współpraca regionalna stanowią o stałym zaangażowaniu kraju, zachęcając przy tym państwa regionu do postępów w procesie integracji ze strukturami euroatlantyckimi, a także przyczyniając się w całości do stabilności w regionie – poinformowano w oświadczeniu.
Władze w Podgoricy przypomniały, że Czarnogóra uznała niepodległość Kosowa 9 października 2008 roku oraz że nawiązała z nim stosunki dyplomatyczne 15 stycznia 2010 roku.
– Wraz z otwarciem przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego w Prisztinie, stworzone zostaną warunki dla dalszego promowania współpracy we wszystkich dziedzinach mających żywotne znaczenie dla obu krajów – oznajmił rząd Czarnogóry.
Według słów przewodniczącego czarnogórskiego parlamentu Ranka Krivokapicia, otwarcie ambasady Czarnogóry w Prisztinie nie pogorszy jej stosunków z Serbią.
– Otwarcie ambasady jest tylko realizacją powziętej już wcześniej decyzji. Teraz jest to techniczna, a nie polityczna kwestia. Nie ma żadnych spisków, nikt nikogo też nie chce narażać na nieprzyjemności, zwłaszcza Serbii. Jest to suwerenne prawo Czarnogóry i nie sądzę, by ktokolwiek w Belgradzie utrudniał tę sytuację – oświadczył w piątek Krivokapić.
Jak podkreślił przewodniczący parlamentu, dla Czarnogóry, która oczekuje na rozpoczęcie negocjacji z Brukselą, równie ważna, co integracja europejska, jest współpraca regionalna, w tym także z Serbią.

 

Źródło: vijesti.me, pobjeda.me

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE