Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Państwo, KAP i EPCG wyrównali rachunki

Czarnogóra: Państwo, KAP i EPCG wyrównali rachunki

W ubiegłym tygodniu KAP po raz kolejny uniknął ograniczenia w dostawach  prądu ze strony Elektroprivredy (EPCG) , które oznaczałoby dla huty zmniejszenie produkcji o połowę.

Do ostatniego momentu trwały rozmowy pomiędzy przedstawicielami EPCG, KAP i rządu nad sposobem uiszczenia części długu oraz o ewentualnym planie wyłączania poszczególnych jednostek huty w przypadku nałożenia limitów w dostawach energii elektrycznej.

Zarząd Kombinatu aluminium skarżył się, że trudną sytuację zakładu komplikują niewyjaśnione działania instytucji państwowych, które już kilka miesięcy bezzasadnie odmawiają wypłaty zakładowi środków na podstawie zwrotu podatku VAT. Właśnie te środki były możliwością dla KAP aby w najbliższym spłacić część długu wobec EPCG. W sytuacji kiedy kombinat znalazł się pod ścianą, sprawę tę rozwiązał rząd. Mianowicie, państwo było winne hucie 1,2 mln EUR, jest to suma zbliżona do wysokości podatku, jaką z tego samego tytułu powinna zapłacić Elektroprivreda. Rząd dokonał potrójnego wyrównania i tym samym sytuacja zakończyła się pozytywnie dla KAP.

Nieoficjalnie wiadomo, że w najbliższych dniach wznowione zostaną negocjacje dotyczące uregulowania pozostałego zadłużenia huty wobec EPCG.

Rząd nie może dłużej tolerować niewypłacalności kombinatu prowadzonego przez Rosjan, jest on akcjonariuszem większościowym EPCG i nieuiszczone wierzytelności mają bezpośredni, negatywny wpływ na ogólny bilans Elektroprivredy, dochody z tytułu dywidend, wpływ na budżet oraz funkcjonowanie spółki w kolejnych latach.

Niekomfortową sytuację KAP pogarsza fakt, że od początku roku cena aluminium spadła o 17%, obecnie cena produkcji aluminium jest wyższa niż cena sprzedaży. Jeżeli ceny surowca w dalszym ciągu będą spadać, będzie to ogromny cios dla kombinatu i całej czarnogórskiej gospodarki, która już teraz dotkliwie odczuwa tę sytuację.

 

Źródło: pobjeda.me, bullandbear.me, balkanmagazin.net

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE