Home / Polska i Bałkany / Czarnogóra: Parada równości odbyła się po raz czwarty
vijesti.me
vijesti.me

Czarnogóra: Parada równości odbyła się po raz czwarty

17 grudnia 2016 roku ulicami Podgoricy przeszła czwarta w historii Czarnogóry Parada Równości (Montenegro Prajd 2016). Hasłem przewodnim tegorocznej manifestacji było „Wsparcie – wartość rodzinna”.

Mimo mniejszej niż w latach ubiegłych eskorty policji parada zakończyła się bez incydentów. Organizatorzy i policja mówią o sukcesie. Parada rozpoczęła się o godzinie 11.00 a zakończyła o 14.00. Szacuje się, że udział wzięło około 200 osób w tym między innymi minister ds. praw człowieka i praw mniejszości Mehmet Zenka, minister kultury Janko Ljumović, ambasador USA Margaret Ann Uyehara, ambasador Wielkiem Brytanii Ian Whitting oraz politycy różnych partii.

- My przez tę paradę szukamy poparcia tych, na których nam najbardziej zależy, naszych ojców, matek, braci i sióstr, rodziny (…) tylko wtedy, kiedy wyznamy, że jesteśmy tym, kim jesteśmy, możemy mieć prawidłowe reacje. Nie jesteśmy inni od innych – mówił w czasie pochodu członek Queer Montenegro Danijel Kalezić. Marsz rozpoczął się i zakończył na Bulwarze Świętego Piotra Cetyńskiego.

Rodzina jest słowem – kluczem tej parady. Większość transparentów odnosiła się do wartości rodzinnych (np. Rodzina = akceptacja). Organizatorzy ze stowarzyszenia Queer Montenegro zwracają uwagę na to, że jednym z głównych problemów osób LGBT w Czarnogórze jest brak wsparcia i zrozumienia ze strony rodziny. – Wierzymy, że tradycyjną wartością rodzinną w czarnogórskim społeczństwie jest wsparcie wszystkich swoich członków – piszą na swojej stronie. Zwracają też uwagę na nieistniejące w prawie rodziny par homoseksualnych.

Pierwsza Parada Równości w Czarnogórze odbyła się w 2013 roku w Budwie. Uczestnicy manifestacji spotkali się wówczas ze sporą agresją ze strony przeciwników parady.

Źródła: rtcg.me, queermontenegro.org, gayecho.com, vijesti.me, rtcg.me

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE