Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Parlament pracuje nad projektem legalizującym samowole budowlane
budowa-kathimerini.gr

Czarnogóra: Parlament pracuje nad projektem legalizującym samowole budowlane

W  świetle nieformalnych informacji w Czarnogórze jest ok. 100 tys. obiektów będących samowolami budowlanymi, wystawionych bez odpowiednich pozwoleń lub o powierzchni przekraczającej wcześniejsze ustalenia. To o wiele więcej niż wcześniej przypuszczano  – dane oficjalne z 2013 r. mówią o 42,883 tys. takich obiektów.

Prace nad rozwiązaniem problemu trwają już od dłuższego czasu, ale chociaż minęło już dwa i pół roku od kiedy pod obrady parlamentarne  trafił rządowy projekt dotyczący legalizacji samowoli budowlanych, nadal nie jest znany termin przyjęcia ustawy.

Wedle wstępnych szacunków  proces legalizacji samowoli budowlanych może potrwać nawet osiem lat. W myśl propozycji ustawy, wszyscy właściciele nielegalnie zbudowanych obiektów powinni w terminie sześciu miesięcy od momentu wejścia w życie  zgłosić obiekt w gminie w której został wybudowany, aby władze mogły rozpocząć proces legalizacji. Obiekty, które nie mogą być wkomponowane w plany zagospodarowania przestrzennego oraz  te wybudowane w granicach parków narodowych, pasa wybrzeża oraz korytarzy komunikacyjnych będą zburzone. W przypadku obiektów służących przede wszystkim celom mieszkalnym, ich lokatorom zostaną zaoferowane mieszkania zastępcze.

Właściciele, których budynki zostaną zalegalizowane zapłacą rekompensatę na rzecz gmin we wcześniej ustalonej kwocie rozłożoną  maksymalnie na 240 miesięcznych rat za budynki mieszkalne oraz maksymalnie 120 rat za budynki o innym przeznaczeniu.  Oprócz tego zostaną wprowadzone kary finansowe za legalizację od których jedynymi wyjątkami będą budynki służące przede wszystkim celom mieszkalnym, a o ich wysokości decydować będzie gmina na której terenie znajduje się nielegalny obiekt.

Zdaniem Ministerstwa Turystyki i Zrównoważonego Rozwoju proces legalizacji budynków przyniesie korzyści wszystkim zainteresowanym stronom; właścicielom, ponieważ należące do nich budynki staną się legalne i ich wartość rynkowa wzrośnie; gminy zyskają natomiast miliony  EUR zaległych opłat za pozwolenia na budowę oraz wpływy z podatku od nieruchomości.

Źródło: vijesti.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE