Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra pełnoprawnym członkiem WTO

Czarnogóra pełnoprawnym członkiem WTO

Czarnogóra została pełnoprawnym, 154. członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO), osiągając jeden z najważniejszych priorytetów swojej polityki zagranicznej. Protokół ws. przystąpienia Czarnogóry do organizacji światowego systemu ekonomicznego został podpisany 17 grudnia ub. r., a dziś wszedł w życie. Formalny wniosek złożono w 2004 r. (wraz z Serbią, z którą Czarnogóra tworzyła wtedy federację).
Członkostwo tego bałkańskiego kraju w WTO ma – jak czytamy w oświadczeniu czarnogórskiego ministerstwa finansów – umożliwić rozwiązywanie sporów gospodarczych w konstruktywny sposób, zmniejszyć koszty utrzymania, zwiększyć wybór towarów i usług na krajowym rynku, doprowadzić do wzrostu zagranicznej wymiany handlowej oraz pomóc w walce z korupcją. Dzisiejsza, formalna akcesja jest także sygnałem i zachętą dla inwestorów zagranicznych do zwiększenia obecności w tym regionie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w ramach WTO dokonuje się 97 proc. światowego obrotu towarów i usług.
Po akcesji Czarnogóry, poza strukturami organizacji w tej części Europy pozostają tylko Serbia oraz Bośnia i Hercegowina. Przeciętny czas oczekiwania na członkostwo wynosi sześć lat, a rekordzistą w tej kwestii są Chiny, którym dołączenie do WTO zabrało ich ponad piętnaście.

Źródło: b92.net

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE