Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Pierwsza debata publiczna w sprawie rozdziałów 23. i 24.
Crna-Gora-EU-zastava - novosti.rs

Czarnogóra: Pierwsza debata publiczna w sprawie rozdziałów 23. i 24.

Szefowa grupy roboczej ds. rozdziału 23. w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i praw podstawowych Branka Lakočević oznajmiła, że działania na rzecz tego rozdziału negocjacyjnego budzą wielkie zainteresowanie. Otrzymano już uwagi od sześciu organizacji, w tym pięciu pozarządowych i UNHCR. Grupa robocza ds. rozdziału 23. dostała komentarze od Centrum Transformacji Demokratycznej (Centar za demokratsku tranziciju), Centrum Edukacji Obywatelskiej (Centar za građansko obrazovanje), Instytutu Alternatyw (Institut alternativa), Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR), Organizacji ds. Walki z Korupcją (MANS), oraz Centrum Walki z Uzależnieniami (NVO 4 Life).

W poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne o szkicach planu działania dotyczących rozdziału 23. i 24. Zainteresowani otrzymali więcej informacji na temat tych dokumentów, a przedstawiciele grup roboczych usłyszeli opinię sektora cywilnego. Koncepcje działań w sprawie tych rozdziałów rząd przyjął 16. maja.

Poniedziałkowe spotkanie jest początkiem rozmowy z czarnogórską opinią publiczną o szczegółach tych dokumentów. Debata publiczna jest tylko jednym z etapów prowadzących do ich ostatecznego przyjęcia. Plan działania tworzymy wspólnie z Komisją Europejską. To, co mamy teraz to tylko projekt, który będzie rozwijany w oparciu o sugestie Brukseli, lokalnych ekspertów i sektora cywilnego. Właśnie otrzymaliśmy propozycje ekspertów UE, którzy pod koniec kwietnia byli w Czarnogórze i rozmawiali z przedstawicielami wszystkich instytucji i organów do których odnosi się rozdział 23. Te sugestie także zostaną włączone do tekstu planu działania. W związku z tym, dokumenty są wspólną pracą Czarnogóry, jak i Komisji Europejskiej – oznajmiła szefowa grupy roboczej rozdziału negocjacyjnego dodając, że zmiany konstytucyjne wymagane przez regulacje UE są ogromnym wyzwaniem i wymagają czasu, niemniej są kluczową kwestią i najlepiej, żeby zostały przyjęte jak najwcześniej.

Spotkanie konsultacyjne dotyczące planu działań w zakresie rozdziałów 23. i 24. przygotowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskich. Grupy robocze odpowiadające za te rozdziały utworzone zostały 8. marca 2012. roku, a dwadzieścia dni później w Brukseli zostały zorganizowane pierwsze screeningi. Szefem grupy roboczej ds. rozdziału 24. jest sekretarz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Dragan Pejanović.

Źródło: pobjeda.me

 

 

 

 

 

 

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE