Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra planuje powołanie Funduszu Naftowego
gas nafta pobjeda.rs

Czarnogóra planuje powołanie Funduszu Naftowego

Rząd Czarnogóry przyjął w czwartek propozycję rozporządzenia o sposobie naliczania i pobierania czynszu z tytułu produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego oraz informacji o Umowie o koncesję na emisję węglowodorów, Umowy o wspólnych operacjach i Umowy o operacjach księgowych.

Według ustaleń, zdobywca koncesji będzie miał obowiązek uiszczać dwa rodzaje opłat; czynsz od powierzchni z której będzie korzystał, oraz odszkodowania za emisję węglowodorów, uwalnianych  przy wydobyciu ropy naftowej i gazu  ziemnego. Czynsz, według rozporządzenia, ma wynieść 300 EUR od km2, natomiast w przypadku przedłużenia poszukiwań paliw kopalnych mógłby być podniesiony nawet 10 razy.

Natomiast przypadająca skarbowi państwa opłata od wydobytego i dostarczonego odbiorcom gazu i ropy ma wynieść od 5 do 12% i ma zależeć od ilości pozyskanej ropy. Jak napisano w rozporządzeniu za 10 tys. baryłek  (1 baryłka to 159 litrów) lub mniej wydobywanych dziennie zdobywca koncesji zapłaci 5%, za wydobycie dzienne między 10 a 20 tys. baryłek 7%, natomiast w przypadku wydobycia dziennie więcej niż 30 tys. baryłek aż 12% zysku – zapowiedziano w rozporządzeniu.

Według wcześniejszych zapowiedzi Czarnogóra planuje  sformowanie Funduszu Naftowego, do którego kierowano by cztery piąte przychodu z wydobycia paliw kopalnych; pozostałe pieniądze mają zasilić budżet. Ustanowienie Funduszu Naftowego pierwsza wprowadziła Norwegia w latach 60-tych XX wieku; obecnie zgromadzono w nim ok. 800 mld EUR.

Obok czynszu i odszkodowań, państwo będzie pobierało także podatek dochodowy od wyprodukowanej ropy i gazu. Wstępne oceny mówią, że skarb państwa zasili aż 68% dochodów z podatków od produkcji ropy. W przetargu, który na życzenie zainteresowanych firm został przedłużony do 15. maja, wystawiono 13 bloków przeznaczonych do poszukiwania i wydobycia ropy i gazu, każdy o powierzchni do 3 tys. m2.

Źródło: portalanalitika.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE