Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Plany budowy drugiego bloku elektrowni Pljevlja

Czarnogóra: Plany budowy drugiego bloku elektrowni Pljevlja

Eksperci EPCG (Elektroprivreda Crne Gore) uznali ofertę budowy kolejnego bloku elektrowni w miejscowości Pljevlja przedstawioną przez chińską grupę Gezuba za poważną i dobrze przygotowaną. Gezuba stała się potencjalnym inwestorem po złożeniu przez Czarnogórę wniosku o uczestnictwo w szczycie chińsko-wschodnioeuropejskim, który odbył się w Warszawie. Według wstępnych analiz wartość projektu szacuje się na 295 mln EUR.

Drugi blok elektrowni będzie miał moc 220 MW. Rocznie wytworzy 1,4 mln kilowatogodzin energii elektrycznej, co stanowi bardziej oszczędne rozwiązanie niż w przypadku pierwszego bloku. Projekt zakłada przeprowadzenie inwestycji zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej dotyczącymi ochrony środowiska.

Budowa drugiego bloku otworzy przed Czarnogórą szansę przeistoczenia się z dotychczasowego importera energii w jej eksportera. Będzie to pierwsza od 36 lat elektrownia wybudowana w Czarnogórze. Jest to konieczne rozwiązanie ze względu na stały wzrost zużycia energii elektrycznej w kraju.

W ciągu najbliższego tygodnia zostanie zorganizowane spotkanie z udziałem przedstawicieli rządu, EPCG oraz grupy Gezuba w celu wyznaczenia parametrów technicznych i wszystkich elementów organizacyjnych projektu, m.in. określenia dynamiki struktury przedsięwzięcia i planów finansowych.

Źródła: seebiz.eu, cdm.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE