Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Po raz pierwszy większość obywateli za członkostwem w NATO
Crna-Gora-NATO - novosti.rs

Czarnogóra: Po raz pierwszy większość obywateli za członkostwem w NATO

Po raz pierwszy, większość pełnoletnich obywateli Czarnogóry (z prawem do głosowania) popiera członkostwo kraju w NATO, pokazały badania opinii publicznej, przeprowadzone na potrzeby rządu. Według danych dwóch agencji, poparcie waha się od 41,6 do 47%.
Badania opinii publicznej przeprowadzono na początku czerwca, w ramach regularnych badań obywateli, przez agencje IPSOS – Strategic Marketing oraz Damar. Jak wykazują badania, większość uprawnionych zagłosowałaby w referendum za przystąpieniem Czarnogóry do sojuszu.
Według agencji Damar, w badaniach przeprowadzonych w dniachch 8-14 czerwca 2015 roku, na 1100 respondentach w 10 gminach Czarnogóry, 41,6% obywateli popiera członkostwo kraju w NATO, podczas gdy 39,7% opowiedziało się przeciw, a 18,7% nie potrafiło wskazać żadnej z odpowiedzi. – Wyniki wskazują na zwiększenie o 5,2% liczby zwolenników NATO w ostatnich 6 miesiącach, towarzyszy temu spadek o 2,3% liczby przeciwników, ogłoszono.
Badania agencji IPSOS – Strategic Marketing przeprowadzono w dniach 4-11 czerwca br., na 1050 ankietowanych powyżej 18 roku życia, w 17 miejscach w Czarnogórze. Wyniki ewentualnego referendum wskazałyby na 47% poparcie obywateli, podczas gdy 43% społeczeństwa byłoby przeciw.
– W porównaniu z lutym 2015 roku, poparcie dla członkostwa w NATO zwiększyło się o około 10%. Te wartości przełożono na liczbę obywateli uprawnionych do głosowania, a to oznacza, że za wstąpieniem do sojuszu opowiedziałoby się około 260 tysięcy obywateli, podczas gdy w lutym liczba ta wahała się między 185 – 190 tys., podaje się w oświadczeniu.
Od końca 2014 roku spada odsetek przeciwników wejścia Czarnogóry do NATO i nieznacznie rośnie liczba zwolenników członkostwa, informują z agencji Damar. Rezultaty badania pokazują, że nieznacznie zmniejszył się także odsetek niezdecydowanych obywateli. – Jeśli spojrzeć na aktualny poziom poparcia możemy stwierdzić, że stale rośnie, jest to wzrost stosunkowo powolny, aczkolwiek stały i ciągły, o czym świadczą badania, które przedstawiła agencja Damar w okresie od lipca 2010 roku do końca 2014 roku.
W oświadczeniu dodano również, że zwolennicy członkostwa tłumaczą swoją decyzję głównie chęcią zachowania suwerenności Czarnogóry; głosując za przystąpieniem kraju do sojuszu wierzą również, że NATO nie powtórzy rozlewu krwi oraz przyczyni się do rozwoju stosunków między Czarnogórą i Unią Europejską oraz Stanami Zjednoczonymi. Oprócz tego, obywatele oczekują przypływu kapitału z zagranicy i skuteczności systemu obrony.
Z drugiej strony, przeciwnicy członkostwa, jako główne powody swojej postawy podają fakt, że to NATO bombardowało Serbię i Czarnogórę; boją się również, że kraj stanie się potencjalnym celem ataków terrorystycznych.

Źródło: rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE