Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Podatek od telefonów komórkowych

Czarnogóra: Podatek od telefonów komórkowych

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie podatku od telefonów komórkowych, telewizji kablowej i liczników energii elektrycznej. Wpływy z tego tytułu mają wnieść  do budżetu dodatkowe 30 mln EUR.

Jak poinformował Minister Finansów Milorad Katnić, jest to jedno z działań zmierzających do zwiększenia wpływów do budżetu i zmniejszenia wydatków, a tym samym ograniczenia deficytu budżetowego. Wprowadzenie podatku jest, zdaniem Katnicia, lepszym rozwiązaniem niż uciekanie się do tak drastycznych działań, jak obniżenie płac zatrudnionym w sektorze budżetowym, zmniejszenie emerytur i cięcie wydatków socjalnych. Podatek nie obowiązywałby Czarnogórców żyjących poniżej granicy ubóstwa.  Propozycja nowego podatku nie została jeszcze przedstawiona rządowi.

Pomysł podatku od telefonów komórkowych został niedawno przetestowany w sąsiednich krajach – Serbii i Chorwacji. W Serbii podatek stanowił część pakietu antykryzysowego i obowiązywał od czerwca 2009 do grudnia 2010,  a wynosił 10% wartości usług telekomunikacyjnych (bez VAT).  W Chorwacji podatek nadal obowiązuje i wynosi 6%.

Zapowiedź ministra wywołała nieprzychylne reakcje nie tylko zwykłych mieszkańców, ale także części ekonomistów. Ich zdaniem Ministerstwo Finansów powinno bardziej skupić się na walce z szarą strefą, a nie wprowadzaniu kolejnych obciążeń podatkowych.  Zwracają uwagę także na to, że, jak pokazał przykład Serbii, podatek od usług telekomunikacyjnych zmniejsza dochody operatorów, a to prowadzi do zahamowania inwestycji  w rozwój mobilnej telefonii. Głos w sprawie zabrał także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który pomysł wprowadzenia podatku nazywa pochopnym i nieprzemyślanym.

 

Źródło: seebiz.eu, blic.rs

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE