Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Podatnicy mogą spłacać długi podatkowe własnym majątkiem
httppomaderia.pluploadwysiwygimagespieniadz.jpeg

Czarnogóra: Podatnicy mogą spłacać długi podatkowe własnym majątkiem

Dziesięciu czarnogórskich podatników mających zaległości podatkowe zgłosiło Urzędowi Skarbowemu chęć  uregulowania ich swoim majątkiem.

Lista firm próbujących w ten sposób uregulować zaległe należności podatkowe została zatwierdzona na ostatnim posiedzeniu rządu i znajdują się na niej przedsiębiorstwa: Putevi Podgorica, PKB Herceg Novi, Cijevna komerc, Codra, MMK Standard, Montri Igalo, Put Bar i Ibon Nikšić. Co ciekawe spis obejmuje nie tylko firmy – taki sposób wybrnięcia z finansowych tarapatów wybrały także samorządy lokalne Budvy i Ulcinja.

Z dziesięciu wymienionych spółek i samorządów zbadano, że wysokość zadłużenia firmy Ibon Nikšić wynosi 243 329 EUR,  a w przypadku pozostałych należy skompletować dokumentację w celu precyzyjnego ustalenia zaległości podatkowych.

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie zapłaty zaległości podatkowych majątkiem podatnika, które przewiduje możliwość spłaty zadłużenia wobec skarbu państwa wynikającego  z niezapłaconych podatków majątkiem dłużnika podatkowego, pod warunkiem, że majątek ten nie jest obciążony żadnymi długami. Rozporządzenie weszło w życie 13 kwietnia br. i podatnicy mieli możliwość w terminie 60 dni zgłosić gotowość podpisania umowy o odstąpieniu majątku skarbowi państwa w celu spłacenia zaległości podatkowych wszelkiego rodzaju. Ponieważ jednak termin zgłoszeń był krótki, rząd przedłużył go do 31 lipca br. W myśl dokumentu zadłużeniem podatkowym jest określane zadłużenie przekraczające 100 tys. EUR.

Zadłużenie wobec skarbu państwa z tytułu niepłaconych podatków wynosiło w końcu ub. 345 mln EUR, co stanowi kwotę o 11% wyższą od PKB. Tak wysoka stopa długu jest najwyższą w regionie i jedną z najwyższych w Europie.

Źródło: partalanalitika.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE