Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Podgorica chce rozszerzać współpracę z Polską
współpraca-belgradepartments.org

Czarnogóra: Podgorica chce rozszerzać współpracę z Polską

Podgorica będzie aktywnie wspierać współpracę z Polską w celu stworzenia jak najkorzystniejszych warunków dla polskich firm, które chcą zainwestować w stolicy Czarnogóry – zaznaczył prezydent miasta Slavoljub Stijepović.

Stijepović w środę spotkał się z delegacją Krajowej Izby Gospodarczej Polski, której przewodziła podsekretarz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Katarzyna Kacperczyk. Prezydent Podgoricy ocenił, że istnieje szeroki wachlarz różnorodnych możliwości dalszego rozwoju i intensyfikacji współpracy politycznej i ekonomicznej Czarnogóry i Polski.

Przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, wśród których znaleźli się dyrektorzy odnoszących sukcesy polskich firm oraz prezydenci miast, przedstawili możliwości nawiązania współpracy ze stolicą Czarnogóry w takich obszarach jak odnawialne źródła energii, turystyka, rolnictwo, produkcja pojazdów gaśniczych, usługi doradcze w kwestii wykorzystania funduszy unijnych, dostosowanie systemu prawnego do wymogów UE, ochrona środowiska naturalnego, zrównoważony rozwój i inne.

Na spotkaniu uzgodniono, że stolica Czarnogóry we współpracy ze Związkiem Gmin Czarnogóry (Zajednica opština Crne Gore), a pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej, zorganizuje w Podgoricy konferencję poświęconą wykorzystaniu  doświadczeń polskich miast w absorpcji funduszy przedakcesyjnych UE – zaznaczono w oświadczeniu wydanym przez biuro prasowe.

Źródło: vijesti.me, cdm.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE