Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra podpisała porozumienie o uczestnictwie w programie COSME
Czarnogóra i UE

Czarnogóra podpisała porozumienie o uczestnictwie w programie COSME

Minister gospodarki Vladimir Kavarić Kavrić podpisał w  Brukseli porozumienie o przystąpieniu Czarnogóry do programu Unii Europejskiej „Konkurencyjność firm oraz małych i średnich przedsiębiorstw” (COSME). Porozumienie zostało podpisane z wiceprzewodniczącym UE Antonio Tajanim.

Program COSME dysponuje budżetem o wartości 2,3 mld EUR  do 2020 r. i  będzie kontynuacją wcześniejszego „Programu na rzecz konkurencyjności i innowacji” (CIP). Program jest bardziej skoncentrowany na instrumentach finansowych oraz wsparciu   małych i średnich przedsiębiorstw poprzez Enterprise Europe Network (EEN), jak i działaniach w dziedzinie turystyki, poprawę warunków dla prowadzenia działalności klasterów, promocję przedsiębiorczości, pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw w prowadzeniu działalności za granicą – napisano w oświadczeniu.

Ministerstwo dodaje, że COSME wraz z programem Horyzont 2020 przewiduje kontynuację działań, które w okresie 2007-2013 były z sukcesem realizowane w ramach „Programu na rzecz przedsiębiorczości i innowacji” (CIP/EIP).

Poprzez oba programy, małe i średnie przedsiębiorstwa uzyskają dostęp do instrumentów finansowych  – w  programie Horyzont 2020 będą to inwestycje w start- upy  i wczesne stadia rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, a w programie COSME inwestycje dla firm  ukierunkowanych na badania i innowacje.

Celem programu COSME jest poprawa konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw,  ożywienie kultury przedsiębiorczości, promocja rozwoju i wzrostu sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Źródło: vijesti.me, pobjeda.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE