Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Czarnogóra podpisała umowę o współpracy z Norwegią

Czarnogóra podpisała umowę o współpracy z Norwegią

Podpisanie umowy w sprawie realizacji projektów w Czarnogórze wynikających ze współpracy pomiędzy Czarnogórą a Norwegią jest rezultatem wizyty delegacji Norwegii w Ministerstwie Gospodarki. W ramach dwustronnej współpracy w roku 2012 Ministerstwo zatwierdziło pomoc finansową w formie dotacji na realizację określonych projektów, między innymi wsparcie zarządzania zasobami i środkami otrzymywanymi z przemysłu naftowego i gazowego, zrównoważony rozwój gminy Kolašin, wsparcie sektora odpowiedzialnego za kontrolę uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz rozwój regionalny Czarnogóry.

Współpraca z rządem Norwegii jest prowadzona od 2005 roku, a jej koordynacją zajmuje się Ministerstwo Gospodarki Czarnogóry. Celem jest wspieranie dążenia Czarnogóry do struktur euroatlantyckich, rozwój instytucjonalny i wzmocnienie instytucji demokratycznych, reformy sądownictwa oraz zrównoważony rozwój gospodarczy i społeczny.

Każdego roku pakiet norweskiej pomocy zawiera fundusze w wysokości od 2 do 3 mln EUR.

 

Źródła: portalanalitika.me, gornjamoracainfo.blogspot.com

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE