Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Podpisano porozumienie ze Światową Organizacją Turystyki
podpis - gospodarka.dziennik.pl

Czarnogóra: Podpisano porozumienie ze Światową Organizacją Turystyki

Delegacja rządu Czarnogóry, kierowana przez ministra zrównoważonego rozwoju i turystyki, Branimira Gvozdenovicia, odwiedziła siedzibę Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) w Madrycie.
Podczas wizyty, minister Gvozdenović i dyrektor Czarnogórskiej Organizacji Turystycznej (NTOCG), Saša Radović, spotkali się z sekretarzem generalnym UNWTO, Talebem Rifai. Urzędnicy wyrazili zadowolenie ze spotkania i dotychczasowej współpracy. Stwierdzono, że istnieje obustronny interes by w przyszłości w dalszym ciągu poprawiać jakość turystycznej oferty Czarnogóry, w celu uzyskania lepszej pozycji na turystycznej i inwestycyjnej mapie świata. Według prognoz Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC) Czarnogóra została ogłoszona miejscem z najwyższym tempem wzrostu wskaźników turystycznych i wiele wskazuje na to, że taka sytuacja utrzyma się w najbliższych dziesięciu latach.
Urzędnicy wyrazili również szczere kondolencje rodzinom ofiar katastrofy samolotu malezyjskich linii lotniczych podkreślając, że taka tragedia może mieć wpływ na całą branżę turystyczną i że w związku z tym bezpieczeństwo w turystyce jest jednym z kluczowych punktów dla jej dalszego rozwoju.
Rifai powiedział, że Morze Śródziemne to jeden z najchętniej odwiedzanych subregionów na świecie. Zwrócił uwagę, że tylko dzięki współpracy z sąsiednimi krajami, w zakresie kluczowych czynników konkurencyjnych, takich jak innowacje, wiedza i zrównoważony rozwój, można zapewnić konkurencyjność turystyki na Morzu Śródziemnym.
Gvozdenović powiedział, że zrównoważony rozwój środowiska naturalnego, gospodarczego i społecznego jest kluczem do ochrony przyrodniczych, kulturowych i historycznych zasobów. Wyraził również przekonanie, że w tym długotrwałym procesie, Czarnogóra i cały region otrzyma pełne poparcie UNWTO.
Urzędnicy wymienili również opinie na wiele tematów bezpośrednio związanych z poprawą promocji Czarnogóry poprzez liczne programy UNWTO, warsztaty i konferencje międzynarodowe.
W ramach wizyty w Madrycie, podpisano również porozumienie między Ministerstwem Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki, a UNWTO dotyczące półrocznego zatrudnienia urzędnika ministerstwa w siedzibie tej organizacji, co jest wynikiem wielu lat owocnej współpracy między rządem Czarnogóry i UNWTO.
Minister Gvozdenović ze swoimi współpracownikami odbył również spotkanie z sekretarz stanu ds. turystyki Hiszpanii, Isabel Borrego. Omówiono możliwości i propozycje usprawnienia współpracy, ze szczególnym naciskiem na zwiększenie wzajemnej promocji na rynkach krajowych. Gvozdenović wskazał na podobieństwa czarnogórskiej i hiszpańskiej turystyki; dziedzina ta jest bowiem generatorem ogólnego rozwoju gospodarczego. Zwrócił uwagę, że turystyka dla czarnogórskiego rządu jest rzeczywistym priorytetem, mając na względzie, że ten sektor stanowi ważne narzędzie dla poprawy jakości warunków życia i pracy w turystyce w Czarnogórze i charakteryzuje się dynamicznym wzrostem, nawet w czasach kryzysu.
Zwracając uwagę, że jednym z celów strategicznych Czarnogóry jest przyciągnięcie turystów z Europy Zachodniej, Gvozdenović podkreślił, że bardzo ważne jest, aby prawidłowo kierować kampanie promocyjne i dopasowywać je do potrzeb i wymagań rynku. – Doświadczenie Hiszpanii jako jednego z najbardziej znanych ośrodków turystycznych jest bezcenne dla Czarnogóry, powiedział.

Źródło: portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE