Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Czarnogóra: Podpisano umowę dzierżawy kompleksu w Kumborze

Czarnogóra: Podpisano umowę dzierżawy kompleksu w Kumborze

Minister Turystyki i Zrównoważonego Rozwoju Predrag Sekulić oraz przedstawiciel azerbejdżańskiej spółki naftowej SOCAR Gafar Gurbanov podpisali umowę dzierżawy dawnego terenu wojskowego oraz koszar „Orjenski Batalijon” w Kumborze.  Przy podpisywaniu byli obecni także premier Igor Lukšić oraz ambasador Azerbejdżanu Eldar Hasanov.

Umowa przewiduje dzierżawę terenu o powierzchni 241 695 m2 na 90 lat. Azerowie zobowiązali się przeznaczyć na inwestycje co najmniej 258 mln EUR i przekształcić dawną bazę wojskową w Kumborze w  elegancki kurort, co będzie obejmować m.in. budowę luksusowych hoteli, mariny oraz centrum konferencyjnego. Projekty realizowane na tym terenie muszą być zgodne ze strategią rozwoju Boki Kotorskiej i nie mogą stanowić zagrożenia dla środowiska przyrodniczego. Wedle postanowień zawartych w umowie dzierżawca będzie płacił czynsz stały w wysokości 1 EUR za m2, do tego SOCAR zapłaci kwotę w wysokości 5% od zysku z działalności prowadzonej na tym terenie. Teraz dokument oczekuje na ratyfikację przez Parlament (Skupština Crne Gore). Zaraz po zatwierdzeniu umowy przez Parlament SOCAR wpłaci 12 mln EUR z tytułu czynszu dzierżawnego za pierwsze 45 lat.

Po podpisaniu umowy zebrani wysłuchali zwyczajowej wymiany uprzejmości. Minister Sekulić wyraził nadzieję, że inwestycje azerbejdżańskich partnerów przyczynią się do rozwoju ekonomicznego Czarnogóry i zachęcą inne zagraniczne firmy do inwestycji. Eldar Hasimov mówił natomiast o dobrej renomie, jaką cieszą się firmy z jego kraju w Europie i o tym,  że podpisanie umowy powinno stać się początkiem ściślejszej współpracy gospodarczej między Czarnogórą i Azerbejdżanem.

Źródło: pobjeda.me, vijesti.me, dan.co.me, gov.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE