Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Podsumowanie sezonu turystycznego w Budwie
pat - www.radiomof.mk

Czarnogóra: Podsumowanie sezonu turystycznego w Budwie

W okresie turystycznym znaczna część dochodów z handlu nie trafia do legalnej kasy głównie ze względu na wciąż niski stopień fiskalizacji. Faktur najczęściej nie wydaje się przy zakupie odzieży, obuwia, drobnych mebli i pamiątek czy bałkańskiego przysmaku, jakim jest mięso z grilla.

- Nie mają racji menadżerowie hoteli, którzy twierdzą, że Czarnogóra nie może stanowić luksusowej oferty dla turystów przy swoim sezonowym nasyceniu mnóstwem tymczasowych straganów z pamiątkami i drobiazgami, gdyż takie widoki stanowią właśnie o jej uroku. Ten, kto obniżył ceny, może liczyć na znacznie wyższe obroty niż ten, który w dwa miesiące chce zarobić tak dużo, żeby przez resztę roku nie pracować – komentuje sytuację turystyczną w Czarnogórze pracownik biura obsługi turystycznej, Boro Perović.

Na dobrą passę w ulicznym handlu turystycznym wpłynęły ceny usług hotelowych, które zostały dopasowane do panującego obecnie kryzysu. Sierpień wypada w statystykach bardzo dobrze, a handlowcy liczą na wysokie utargi również w końcówce sezonu i tuż po jego zakończeniu.

Niektóre sklepy z Budwie wprowadziły 24-godzinny dzień pracy, aby udogodnić turystom wypoczynek. Markety notują największy ruch w godzinach od 1 do 3 w nocy, kiedy to kwitnie nocne życie. Również część piekarni działa na trzy zmiany, aby stale zapewnić klientom świeże pieczywo. Ze względu na wzrost liczby turystów wyższe są ceny prawie wszystkich produktów spożywczych (oprócz mleka i chleba) w porównaniu z okresem od listopada do maja.

- Wpływy z ruchu turystycznego mierzone są w dziesiątkach milionów euro, jednak nie wszystkie fundusze są zaksięgowane jako legalny dochód. Restauracje są zatłoczone, pracujemy od 8 rano do północy, aby wyjść na swoje. Najwięcej pieniędzy wydają rosyjscy i serbscy turyści, znacznie mniej ci pochodzący z Europy Zachodniej, ponieważ większość czasu spędzają na terenie hoteli – opowiada właściciel jednego ze sklepów na deptaku w Budwie. Wszyscy zaangażowani w turystykę pracują wytrwale, aby zachęcić odwiedzających Czarnogórę do ponownej wizyty w tych stronach.

Źródła: pobjeda.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE