Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Podwyższenie VAT ma zapobiec katastrofie finansowej
euro - pgportal.me

Czarnogóra: Podwyższenie VAT ma zapobiec katastrofie finansowej

Planowane podwyższenie stawki podatku VAT z 17 na 19%  spowoduje wzrost cen, ale nie wywoła długoterminowego wzrostu inflacji – powiedział minister finansów Radoje Žugić. Tym samym minister zdystansował się od swojej wcześniejszych deklaracji w których twierdził, że podwyżka stawki podatku od towarów i usług nie wpłynie na finanse zwykłych obywateli.

Bez wszelkich wątpliwości podwyższenie VAT spowoduje wzrost cen i przedstawia dodatkowy ciężar dla budżetu obywateli – wynika ze szczegółowych analiz  skutków takiego postępowania na przykładzie innych krajów. Wszystkie prognozy pokazały, że wzrost VAT skutkuje jednorazowym wzrostem cen, ale nie powoduje długoterminowego wzrostu inflacji.

W przypadku Czarnogóry, jeżeli zostanie podjęta decyzja o selektywnej podwyżce stawki VAT wraz z zachowaniem obniżonej stawki w wysokości 7% na podstawowe produkty spożywcze, które stanowią ponad połowę zawartości koszyka konsumenckiego, nastąpi delikatny wzrost cen, rzędu 25 do 30% podniesionej stawki podatku. Wzrost cen powinien być niski z powodu selektywnego podniesienia VAT dla określonych artykułów i wytwarzania szeregu produktów  na własne potrzeby w gospodarstwach domowych. Nie da się jednak wykluczyć scenariusza, według którego wzrost podatku od towarów i usług stanie się dla handlowców pretekstem do nadmiernej podwyżki cen.

Kontrowersje budzi obniżona stawka VAT w wysokości 7% (taka sama jak dla podstawowych produktów spożywczych) na usługi serwisowe świadczone w marinach, która miała na celu wspomożenie rozwoju turystyki jachtowej i marin. Rozwiązanie takie będzie obowiązywało do czasu przystąpienia Czarnogóry do UE.

Podniesienie stawki VAT ma za zadanie zatrzymanie negatywnych trendów doprowadzających do znacznego wzrostu deficytu budżetowego i długu finansów publicznych, które w końcu 2012 r. osiągnęły odpowiednio pułap 5% i 52% PKB.

Źródło: portalanalitika.me, vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE