Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Politycy niemile widziani na studenckim proteście

Czarnogóra: Politycy niemile widziani na studenckim proteście

Nieodpowiednie wdrażanie zasad Deklaracji Bolońskiej, zbyt wysokie czesne w stosunku do płac, ale także niezadowolenie z wieku emerytalnego, który wynosi 67 lat oraz udział wszystkich obywateli w finansowaniu usług z zakresu zdrowia (20%) – to tylko niektóre z powodów, dla których studenci organizują pokojową manifestację w poniedziałek o 12.00 przed budynkiem Parlamentu Czarnogóry.

Organizatorzy protestu, organizacja pozarządowa Unia Studencka Czarnogóry podkreśliła, że politycy nie będą mile widziani na zgromadzeniu.

Przewodniczący Komitetu Zarządzającego Unii Studenckiej Demir Hodžić, doktorant na Wydziale Nauk Politycznych, powiedział, że swoją demonstracją pragną wskazać na problemy takie jak: niewielka ilość sal na uczelni i ich słabe wyposażenie, zmniejszenie wynagrodzenia dla stażystów, niezatrudnianie studentów do prac sezonowych oraz złe warunki w akademikach.

– Wszyscy zgodziliśmy się, że studenci są zbyt spolegliwi. To jest pierwszy etap protestu. Jeśli niektóre z naszych postulatów nie zostaną spełnione, wówczas będziemy bardziej agresywni – powiedział Hodžić.

Studentka Mima Ivanović zwróciła uwagę na problemy studentów niepełnosprawnych takie jak: brak pomocy indywidualnej, możliwości transportu, tłumaczy języka migowego dla osób niedosłyszących, niedostępność literatury dla osób niedowidzących oraz niedostosowanie budynków uczelni do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Być może osoby zdrowe nie dostrzegają tego, co stanowi dla osoby niepełnosprawnej problem każdego dnia w akademiku, na uczelni, w drodze do domu. Jest mi niezmiernie miło, że możemy zwrócić uwagę na nasze problemy razem z innymi studentami – powiedziała Ivanović.

Student politologii Nemanja Bukilić powiedział, że studenci sprzeciwiają się urządzanym konkursom na staż oraz że powodem dużej liczby bezrobotnych jest zapisywanie się zbyt wielkiej ilości młodych ludzi na studia.

– Nasze przyjaźnie ze studenckiej ławki będziemy kontynuować w korytarzach Urzędu Pracy, ponieważ na uczelnie zapisuje się więcej studentów niż wymaga tego rynek pracy – powiedział Bukilić.

Samorząd studencki Uniwersytetu Czarnogóry wystosował list do premiera Igora Lukšicia domagając się dyskusji o problemach finansowania uczelni wyższych, zatrudnienia studentów, studenckiego zakwaterowania i wyżywienia oraz niespełnionej obietnicy wybudowania studenckiej hali sportowej.

– Od naszego ostatniego spotkania, które odbyliśmy 4 kwietnia, aż do dziś większość kwestii, o których była mowa, a które dotyczyły polepszenia jakości studiowania, nie została zrealizowana, nie miała miejsca nawet dyskusja na temat rozwiązania omawianych wówczas problemów – można przeczytać w liście, który podpisał przewodniczący samorządu Petar Golubović.

 

Tekst: vijesti.me, tłum. i red. Natalia Wysocka

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE