Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Połowa pieniędzy uzyskanych z tytułu walki z szarą strefa i korupcją posłuży na cele ogólnego interesu publicznego
korupcja - cdm.me

Czarnogóra: Połowa pieniędzy uzyskanych z tytułu walki z szarą strefa i korupcją posłuży na cele ogólnego interesu publicznego

Podczas pierwszych 15 dni trwania kampanii „Korupcija nije opcja”, która Urząd Celny rozpoczął 1 lipca br. dotarło 12 zgłoszeń o możliwości korupcji,  co jest według Any Vuletić, naczelnika Oddziału ds. Kontroli Wewnętrznej Urzędu Celnego sukcesem, ponieważ w pierwszych miesiącach br. podobnych zgłoszeń było 16, ale ani jedno nie zawierało elementów korupcji.

Rząd zdecydował, że połowa uzyskanych w ten sposób pieniędzy zostanie przeznaczona na cele leżące  w ogólnym interesie publicznym, co ma zmotywować ludzi do zgłaszania przypadków korupcji i szarej strefy.

Połowa pieniędzy uzyskanych z kar nałożonych za korupcję, nałożonych na podstawie zgłoszeń obywatelskich jest przeznaczona na zakup brakującego sprzętu medycznego, poprawę warunków w instytucjach socjalnych, ochronę zdrowia i inne cele leżące w ogólnym interesie publicznym. Także połowa wartości skonfiskowanych z tego tytułu towarów, jak ustalono, zostanie przeznaczona na w/w cele. Ostatnie słowo w kwestii wykorzystania połowy pieniędzy pozyskanych z kar mają mieć obywatele, którzy zgłosili przypadek korupcji. Według rządu ma stanowić to dodatkowy bodziec zachęcający ludzi do zgłaszania przypadków korupcji oraz działalności w obrębie szarej strefy.

Z okazji podpisania umowy o realizacji projektu „Włącznie obywateli do walki z szarą strefą”, zaznaczono, że udział i współpraca obywateli w akcjach zwalczających korupcję i szarą strefę ma kluczowe znaczenie dla ich powodzenia. Wcześniej wspomniany projekt będzie realizowany w ciągu 6 miesięcy, a czuwać nad nim będzie międzyresortowa grupa robocza odpowiedzialna za koordynację działań z zagranicznymi partnerami, z których kluczowym jest Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Całkowity budżet projektu wynosi 66 tys. EUR.

Źródło: pobjeda.me

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE