Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Ponad 5 mln EUR z podatku od telefonów komórkowych i łącza kablówki
Telefon

Czarnogóra: Ponad 5 mln EUR z podatku od telefonów komórkowych i łącza kablówki

Od 7 lipca ub., kiedy zaczął obowiązywać podatek w wysokości 1 EUR od kart SIM i liczników energii elektrycznej, budżet państwa odnotował z tego tytułu przychód w wysokości 9 644 782,50 EUR  - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Z tytułu opłat od kart SIM do budżetu wpłynęło 5 414 153,50 EUR, liczników energii elektrycznej 3 069 390,08 EUR, posiadania telewizji kablowej 1 065 326,60 EUR i używania wyrobów tytoniowych w hotelarstwie 95 912,62 EUR.

Parlament w końcu maja przyjął ustawę o naliczeniu podatku z tytułu dostępu  do niektórych usług publicznych świadczonych w ogólnym interesie, oraz z tytułu korzystania z wyrobów tytoniowych i urządzeń nagłaśniających; opłaty zaczęły obowiązywać 7 lipca ub. Podatek ten wprowadzono w celu ratowania finansów publicznych, według zapewnień rządu jest tymczasowy i powinien zostać zniesiony 1 stycznia 2014 r.

Według regulacji prawnych podatkiem w wysokości 1 EUR obłożono karty SIM telefonii mobilnej, liczniki energii elektrycznej, przyłącza telewizji kablowej, użycie wyrobów tytoniowych w obiektach hotelowych oraz korzystania ze sprzętu akustycznego i elektro-akustycznego.

Źródło: portalanalitika.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE