Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Poparcie dla NATO rośnie
NATO - 021.rs

Czarnogóra: Poparcie dla NATO rośnie

Większość mieszkańców łączy przystąpienie Czarnogóry do Unii Europejskiej z przystąpieniem do NATO. Co więcej, uważają oni, że wejście do NATO przyspieszyłoby proces integracji europejskiej, wykazały ostatnie badania Ipsos Strategic Marketing.

Ankieta przeprowadzona na 1 029 respondentach na potrzeby telewizji TV Vijesti ujawniła, że od 2009 r. wsparcie obywateli dla NATO znacząco wzrosło. W dniu dzisiejszym za członkostwem w NATO głosowałoby 40% mieszkańców, 39% byłoby przeciw, a pozostali natomiast nie pojawiliby się na referendum lub byliby niezdecydowani.  Szacunkowa frekwencja w referendum w sprawie przystąpienie Czarnogóry do NATO wyniosłaby 60% obywateli uprawnionych do głosowania.

Znacząca część społeczeństwa, która jest przeciwko NATO nie pojawiłaby się na referendum, więc jest możliwe, że wśród tych, którzy nie mają zamiaru głosować znajduje się przeważająca ilość obywateli niepopierających integracji z NATO – oświadczył Marko Uljarević z  Ipsos Strategic Marketing.

Jednak jak poinformował, poparcie dla NATO rośnie. Jego zdaniem jeśli spojrzymy na ubiegły rok od lipca 2012 r. do 2013 lipca r., poparcie jest dosyć stabilne i waha się o 2-3%. Jednak jeżeli porównamy to do roku 2009, znacząco wzrósł odsetek ludzi, którzy popierają integrację z NATO. W lutym 2009 roku było to 31%, a w lipcu 2013 roku 40%.

Za NATO opowiada się ponad 70% elektoratu DPS (Demokratska partija socijalista) i SDP (Socijaldemokratska partija), 50% głosujących na BS (Bošnjačka stranka) i partię Pozitivna Crna Gora, 20% wyborców SNP (Socijalistička narodna partija), a tylko 8% DF (Demokratski front).

Źródło: vijesti.me

 

 

 

 

 

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE