Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Porozumienie „Neksana” z EPCG

Czarnogóra: Porozumienie „Neksana” z EPCG

Miodrag Davidović Daka – właściciel firmy Neksan, która odpowiada za proces produkcji w hucie „Željezara” w Nikšiciu, podpisał w środę umowę z Czarnogórską Grupą Energetyczną Elektroprivreda (EPCG) o zaopatrzeniu huty w energię elektryczną.

Davidović zgodził się na sposób zapłaty, oraz warunki cenowe, jakie postawiła EPCG.
Zgodnie z zasadami umowy między EPCG a hutą, w czasie od 16 grudnia 2011 r. do 15 kwietnia br. zostanie dostarczone 28,7 mln KW energii. W zamian, Neksan zastawił pod hipotekę budynek mieszkalny o wartości ponad 1,6 mln EUR. Jest również szansa, że EPCG anuluje długi z końca ubiegłego roku, liczące co najmniej 340 tys. EUR.

Według noworocznego cennika EPCG, energia elektryczna podrożała o około 16%. Davidović negocjował i uzyskał taką możliwość – realizacji faktur z trzymiesięcznym opóźnieniem.
Teraz huta „Željezara” szykuje się do następnego przetargu, którego celem ma być prywatyzacja fabryki – oznajmił Veselin Perišić, zarządca kryzysowy huty.

Podczas pierwszej próby przetargu, która odbyła się 4 lutego, huta nie otrzymała żadnej propozycji kupna. Początkowa cena huty wynosiła wtedy 30 mln EUR, co mogło odstraszyć potencjonalnego kupca. Najprawdopodobniej do końca tygodnia zostanie podjęta decyzja o cenie wywoławczej huty podczas drugiego przetargu – wyjaśnia Perišić.

Tekst: me.seebiz.eu, dan.co.me, tłum. Agata Zielińska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE