Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Porto Bono – nowy projekt na Lušticy
Źródło: lustica-charterworld.com
Źródło: lustica-charterworld.com

Czarnogóra: Porto Bono – nowy projekt na Lušticy

Agencja ds. budowy i rozwoju Herceg Novi przedstawiła projekt rozwoju Porto Bono, którego autorem jest włoski architekt, Marko Matteucci, a pomysłodawcą Dušan Radović.
Przedstawiciel agencji, Nikša Grgurević, chwalił twórców, mówiąc, że swoją wizję przekształcili w niezwykle czarujący projekt, który powinien być podstawą do przyciągnięcia bezpośrednich inwestycji zagranicznych i do pozycjonowania miasta na mapie światowych turystycznych miejsc inwestycyjnych.
Architekt Matteucci powiedział, że na zaproszenie Dušana Radovicia, przebywał w Herceg Novi; odwiedził półwysep Luštica i uważa, że w tym rejonie można stworzyć to, co zaprojektował razem ze swoim ojcem na Sardynii, ale bez ponawiania tych samych błędów. Chodzi, jak powiedział, wciąż o pomysł, eksperyment, coś, co nie istnieje nigdzie w Europie. – Strefa o której mówimy, znajduje się w pobliżu luksusowego kompleksu Luštica Bay, jest jednak wciąż nietknięta. Chodzi o to, by stworzyć i połączyć to, co mamy okazję zobaczyć we Francji i na Costa Smeralda – na wybrzeżu Sardynii. Myślę, że mógłby tu powstać ośrodek dyplomatyczny, domy z ogromnymi parkami, wille – klasyczne i nowoczesne, obiekty rezydencyjce, hotele, wszystko tworzone z naturalnych materiałów. Powstać miałaby Cytadela, wzorowana na istniejącej z Herceg Novi, z restauracjami, barami, Wzdłuż wybrzeża, poniżej linii budynków (maksymalnie dwupiętrowych), przewidziana jest promenada, z kolei ponad nimi restauracje i hotele. Pomysł obejmuje również jeden duży port lub kilka mniejszych, powiedział Matteucci. Wyjaśnił, że pozostać mają duże powierzchnie terenów zielonych i nietknięta sfera ekologiczna. Zabudowania stanowiłyby mniej niż 40%. – To czego nie chcę na pewno, to powstania drugiej Budwy. Tutaj morze i przyroda są przecudowne, a jedzenie wyśmienite. Herceg Novi ma predyspozycje do zostania stolicą kultury. Chcemy stworzyć tu coś nowego, a nie kopiować już istniejące pomysły.
Herceg Novi jest jednym wielkim potencjałem, którego nie jest wcale ciężko waloryzować, a istnieje sposób, by przyciągnąć zagranicznych inwestorów. Ważne, aby udało się zainteresować światową elitę, powiedział Dušan Radović. Przypomniał również o projekcie Europejska stolica kultury, w którym udział wzięło miasto. – Ten tytuł po raz pierwszy ma szansę zdobyć ktoś z Bałkanów, a Herceg Novi jest bardzo blisko zwycięstwa. W tej chwili nie jesteśmy jakąś dziurą na Bałkanach, a stajemy się miejscem wyszukanym i interesującym.
Na prezentacji poinformowano, że trwają rozmowy z inwestorami z Francji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy zainteresowani są pomysłem Herceg Novi. Dodano, że nie będzie problemów z wodą ani prądem, a od wewnętrznej strony półwyspu zbudowana zostanie droga szybkiego ruchu, która będzie wiązać wszystkie projekty rozwojowe na Lušticy (których tylko ze strony Herceg Novi jest aktualnie 6).
Pomysłodawcy projektu uważają, że sprawy administracyjne mogłyby zagrozić realizacji pomysłu i są zgodni, że należy przyspieszyć składanie planów i dokumentacji projektowej. Trzeba zainteresować projektem spore grupy inwestorów by skrócić procedury biurokratyczne, które dziś niszczą Włochy, zakończył włoski architekt.

Źródło: pobjeda.net, seebiz.eu

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE