Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Potencjał turystyczny rzymskich mozaik w Boce Kotorskiej

Czarnogóra: Potencjał turystyczny rzymskich mozaik w Boce Kotorskiej

Stanowisko archeologiczne w Risanie, znane z rzymskich mozaik, od 1 maja do 30 września sprzedało 7,313 biletów wstępu, o 8,51% więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym – mówi Emilia Radulović, koordynatorka projektów historyczno-kulturowych i archeologicznych przy Organizacji Turystycznej (TO) Kotoru. Bilety normalne w cenie 2 euro stanowiły 61,93% wszystkich sprzedanych, a pozostałe 38,07% to bilety grupowe, których w tym roku było o 5,5% więcej niż w 2010. Wśród grup zorganizowanych, które mają 50-procentową zniżkę na bilety, znalazły się zarówno wycieczki organizowane przez biura, jak i indywidualne grupy zwiedzających. Dla dzieci do lat 12, uczniów i studentów wstęp jest bezpłatny. W sezonie mozaiki były otwarte od 8 do 20.

W tym roku wśród zwiedzających najwięcej było Rosjan, Polaków i Anglików. W październiku i listopadzie mozaiki będą otwarte w dni robocze od 9 do 16 i w soboty od 9 do 13, ale będzie je można zobaczyć także w innych terminach, po wcześniejszym uzgodnieniu. Zainteresowanie miejscem jest duże, zgodnie z przewidywaniami, gdyż mowa tu o jedynej w swoim rodzaju rzymskiej willi, składającej się z 7 pomieszczeń, z których w 5 odkryto mozaiki podłogowe, a 2 są na etapie konserwacji. Mozaiki z II wieku, wykonane w technice czarno-białej, przedstawiają motywy geometryczne i kwiatowe, a jedna z nich ukazuje figuralne przedstawienie boga snu Somnusa i jest wielokolorowa – mówi Radulović. Przestrzenie niegdysiejszej luksusowej willi są w dobrym stanie, odpowiednio zabezpieczone i wyposażone w punkt informacyjny, a także materiały reklamowe. Rekonstrukcja mozaik zakończyła się w 2008 roku, dzięki wsparciu licznych partnerów i sponsorów. Zostały one oddane do użytku Organizacji Turystycznej Kotoru, która w ciągu ostatnich 3 lat przystosowała obiekt do odwiedzin turystów. We współpracy z Urzędem ds. Zatrudnienia do obsługi ruchu turystycznego zatrudniono tam 7 pracowników.

Niestety tego samego nie można powiedzieć o znalezisku archeologicznym w miejscowości Lipci, gdzie natrafiono na prymitywne malowidła skalne. W tym roku udostępnione ono zostało zwiedzającym, ale musieli oni się tam sami odnaleźć, często myląc drogę i błądząc, czego Organizacja Turystyczna nie chciała skomentować. Obcokrajowcy kierujący się wielkimi tablicami informacyjnymi ustawionymi na trasie Risan – Morinj, na których zostały oznaczone znaleziska, pokonywali pewien odcinek trasy, do miejsca, gdzie kończy się asfalt, którzy położyli właściciele znajdujących się tam domków letniskowych, i nie wiedzieli, co dalej, pytali, prosili o pomoc. Pilotażowy projekt Organizacji Turystycznej sprzed kilku lat, który dotyczył turystycznego zagospodarowania Lipci, mozaik, wysp Gospa od Škrpjela i Sv. Đorđe, mimo licznych pism do Urzędu ds. Ochrony Zabytków Kultury w Kotorze, nie został zrealizowany, ale przedstawiciele branży turystycznej we współpracy z MZ (wspólnota lokalna) Morinj pracują nad jego rewaloryzacją.

 

Tekst: dan.co.me, tłum. i red. Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE