Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Pożary zagrażają stolicy kraju
pozar - dnevnik.hr

Czarnogóra: Pożary zagrażają stolicy kraju

Rok 2015 jest rekordowy pod względem liczby pożarów na terenie gminy Podgorica i znacząco przekracza liczbę z uważanego dotąd za najgorszy roku 2012, który to służby ratownicze  na długo zapamiętają z powodu wielkiego pożaru, który niemal w całości zniszczył miejski park Pod Goricom i poważnie zagroził sąsiadującym posesjom.

Do 23 lipca na terenie stolicy odnotowano 700 pożarów, a przez cały lipiec 2012 r. uważany jako jeden z najgorszych w historii odnotowano takich zdarzeń 594. Ekstremalnie wysokie temperatury, wysuszona roślinność oraz czynnik ludzki są głównymi przyczynami pożarów – zaznacza dowódca miejskich służb ratunkowych Aleksandar Čađenović.

Służby ratownicze apelują za pośrednictwem mediów o koszenie trawy wokół posesji oraz zachowanie szczególnych środków ostrożności w celu zapobiegania pożarom, ale jest wiele osób lekceważących zalecenia.

Opinia publiczna Czarnogóry ma w pamięci wydarzenia sprzed kilku lat, kiedy to fala pożarów objęła także północ kraju. Wtedy właśnie w Mojkovcu na gorącym uczynku złapano strażaka, który podkładał ogień, a następnie wraz z kolegami prowadził akcje gaśniczą. Problemem są jednak nie tylko piromani, ale także ludzie nieuważni, którzy wzniecają pożary z czystej lekkomyślności. Tylko w ostatnim tygodniu odnotowano 280 pożarów.

Źródło: rtcg.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE