Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Pracodawcy nie przestrzegają kodeksu pracy i łamią prawa pracownicze
Nezaposlenost mondo.me

Czarnogóra: Pracodawcy nie przestrzegają kodeksu pracy i łamią prawa pracownicze

Zdecydowana większość czarnogórskich pracodawców nie przestrzega kodeksu pracy i łamie prawa pracownicze, m.in. zmuszając zatrudnionych do pracy w dni świąteczne ustawowo wolne od pracy – informuje Unia Wolnych Związków Zawodowych (USSCG).

Badanie przeprowadzone przez działaczy związków zawodowych przed kilkoma laty w dni świąteczne wykazało jawne łamanie praw pracowników do odpoczynku w czasie świąt państwowych i religijnych. Pracodawcy wymagali od zatrudnionych pracy w dni świąteczne, nawet jeżeli specyfika działalności nie wymaga stałej obecności pracowników. Takie działania są jawnym pogwałceniem zarówno praw pracowniczych jak i praw ludzkich, podkreślają przedstawiciel USSCG.

W najlepszej sytuacji są pracownicy oświaty, kultury, administracji państwowej, urzędów państwowych, administracji samorządowej, banków i naukowcy, ponieważ obowiązkowo wykorzystują dni ustawowo wolne od pracy. W innych branżach rzadko zdarzają się przypadki tak skrupulatnego przestrzegania prawa pracy.

Jak podkreślają przedstawiciele związków zawodowych, obecnie prawo pracy istnieje tylko na papierze, co jest oczywiste zarówno dla władz, jak i dla pracodawców, przestrzegających prawa do dni wolnych wedle własnego uznania. Co ciekawe, większość pracodawców decyduje się na przerwanie pracy i udzielenie dni wolnych jedynie w Dzień Niepodległości (Dan nezavisnosti, 21 i 22 maja), ponieważ nieprzestrzeganie tego święta mogłoby być postrzegane jako lekceważenie państwa.

Unia Wolnych Związków Zawodowych regularnie apeluje do pracowników o anonimowe zgłaszanie przypadków łamania prawa pracy, ale zdecydowana większość takich zdarzeń nie jest zgłaszana z powodu obawy przed utratą pracy.

W lepszej sytuacji są osoby zatrudnione w zakładach produkcyjnych, w których technologia wymaga stałej obecności i nadzoru pracowników oraz w instytucjach publicznych. W takich miejscach są silne i dobrze zorganizowane związki zawodowe, więc pracownicy z tytułu pracy w dni ustawowo wolne mają zagwarantowany dodatek do pensji.

Źródło: portalanalitika.me, vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE