Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Prawie połowa mieszkańców żyje w warunkach ubóstwa
siromastvo vijesti.me

Czarnogóra: Prawie połowa mieszkańców żyje w warunkach ubóstwa

W Czarnogórze blisko 53 tys. ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa, utrzymując się z dochodu nieprzekraczającego 190 EUR miesięcznie na osobę. Prawie połowa Czarnogórców żyje w warunkach ubóstwa. Na przeciętną rodzinę składają się 2-3 osoby, podczas gdy zarobkowo pracuje średnio 1,2 członka każdej rodziny. Z danych pozarządowej organizacji Bank Żywności wynika, że statystyczna czarnogórska rodzina, otrzymująca średnią pensję, jest uboga.

Przedstawiciele Banku Żywności akcentują, że przeciętne wynagrodzenie w Czarnogórze pokrywa zaledwie połowę potrzeb opisanych koszykiem dóbr i usług konsumenta. Świadczenia socjalne są upokarzająco niskie i nie przekraczają 125 EUR miesięcznie.

- Niepokojący jest fakt, iż w styczniu bieżącego roku skorygowano wysokość świadczeń socjalnych o jedynie kilka centów. Z całą pewnością świadczy to o braku zainteresowania najbiedniejszymi mieszkańcami ze strony władz państwa – komentują pracownicy Banku Żywności. Co więcej, szokuje informacja o tym, że Ministerstwo Pracy dokonało przesunięcia środków w wysokości 400 tys. EUR z pozycji pomocy społecznej na rzecz rozwoju turystyki w Czarnogórze.

Znaczna ilość czarnogórskich rodzin ma problemy natury mieszkaniowej. Notuje się również duży odsetek bezdomności, a w związku z tym, zdaniem Banku Żywności, konieczne jest zapewnienie schroniska dla bezdomnych. Walka z ubóstwem powinna przyjąć w Czarnogórze postać długoterminowego celu, efektywnie realizowanego.

Źródła: vijesti.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE