Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Premier Đukanović rozmawiał o współpracy czarnogórsko – słowackiej
Milo Djukanovic; http://wirtschaftsblatt.at

Czarnogóra: Premier Đukanović rozmawiał o współpracy czarnogórsko – słowackiej

Premier Czarnogóry Milo Đukanović spotkał się w czwartek w Bratysławie ze słowackim ministrem spraw zagranicznych Miroslavem Lajčákiem z którym omówił obecną sytuację polityczną i gospodarczą w Czarnogórze, a także dalszy przebieg integracji Czarnogóry z UE.

Jak zaznaczył  minister Lajčák, Czarnogóra poczyniła największe postępy na drodze do UE i NATO ze wszystkich państw w regionie, ale w celu utrzymania takiego tempa musi kontynuować intensywne reformy. Dodał on, że Słowacja i Czarnogóra utrzymują przyjazne relacje, a ich stosunki polityczne stoją na wysokim poziomie. Obaj politycy przyznali jednak, że istnieje pole do zacieśniania współpracy i z tego powodu dyskutowano nad modelami intensyfikacji współpracy gospodarczej. Słowacki szef dyplomacji wyraził także zadowolenie z powstania Wspólnej Komisji w Dziedzinie Współpracy Gospodarczej i Naukowo – Technicznej.

Podczas spotkania poruszano również kwestię słowackiego wsparcia Czarnogóry w procesie integracji z UE i NATO.

„Wasze wsparcie jest dla nas wartościowe, ponieważ mamy nadzieję, że pomiędzy stabilnością w regionie w którym żyjemy i integracją jest znak równości i wierzymy, że Słowacja zrozumiała to już wcześniej dlatego należy do członków Unii Europejskiej najaktywniej wspierających drogę Czarnogóry oraz pozostałych państw regionu Bałkanów Zachodnich do UE” – oświadczył premier Đukanović.

Czarnogórski premier podkreślił również znaczenie i rolę słowackiej dyplomacji w procesie uzyskiwania niepodległości przez Czarnogórę i wyraził wdzięczność za szczere poparcie Słowacji we wdrażaniu reform, które zbliżają państwo do UE. Poinformował również, że  Wspólna Komisja w Dziedzinie Współpracy Gospodarczej i Naukowo – Technicznej powinna się spotkać jesienią. W tym samym czasie planowane jest wspólne  Forum Ekonomiczne.

 Źródło: gov.me

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE