Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Premier Đukanović wnioskuje o ograniczenie kosztów podróży służbowych
Milo Đukanović - novosti.rs

Czarnogóra: Premier Đukanović wnioskuje o ograniczenie kosztów podróży służbowych

Premier Milo Đukanović na ostatnim posiedzeniu rządu wnioskował o drastyczne ograniczenie kosztów podróży służbowych w projekcie budżetu na przyszły rok – podano w poście umieszczonym na rządowym profilu serwisu Twitter.

Rządowy samolot, według  planu przetargów publicznych sekretariatu generalnego rządu (GSV), kosztuje rocznie podatników 656,5 tys. EUR. W tymże dokumencie, który został niedawno opublikowany na stronie GSV ubezpieczenie rządowego samolotu, podróżnych i załogi pochłania rocznie ok. 25 tys. EUR, natomiast utrzymanie samego samolotu (serwisowanie i niezbędne  naprawy) kosztuje obywateli 200 tys. EUR rocznie.

Na organizację lotów członków rządu oraz na obsługę  samolotu na innych lotniskach rocznie wydawanych jest 220 tys. EUR, a ubezpieczenie części silnika samolotu przez producenta to koszt rzędu 121,5 tys. EUR. Paliwo do samochodów służbowych oraz paliwo lotnicze do samolotu rządowego to wydatek 120 tys. EUR rocznie; sekretariat generalny na materiały kancelaryjne i biurowe wydaje 40 tys. EUR,  natomiast na podróże służbowe związane z realizowanymi projektami wydatkowane jest 50 tys. EUR.

Rządowe badania kosztują rocznie 45 tys. EUR,  podnoszenie kwalifikacji urzędników 40 tys. EUR, a członkowie GSV na podróże służbowe wydają 100 tys. EUR;  monitoring mediów i usługi archiwum medialnego kosztują 54,545 tys. EUR. Utrzymanie samochodów służbowych kosztuje rocznie 24,1 tys. EUR, ubezpieczenie AC 9,5 tys. EUR, natomiast ich rejestracja 13,640 tys. EUR; na usługi reklamowe  rocznie z budżetu wydatkowane jest 14,600 tys. EUR, a na prasę 16 tys. EUR.

Gorąca dyskusja na temat wydatków na administrację państwową towarzyszyła dyskusji nad projektem ustawy budżetowej na nadchodzący rok. Rząd odwołał przewidziane na poniedziałek głosowanie nad ustawą, ponieważ konieczne są dodatkowe analizy dokumentu. W projekcie ustawy budżetowej na następny rok przewidziano, że rząd w następnym roku może zadłużyć się na 650 mln EUR, pieniądze te mają być przeznaczone na pokrycie zobowiązań kredytowych oraz deficytu budżetowego. Warto zauważyć, że 650 mln EUR to połowa bieżących przychodów budżetu państwa.

Z tej kwoty, ok. 240 mln EUR zostanie wykorzystane na sfinansowanie deficytu budżetowego, w co wliczone jest min. 206 mln EUR zadłużenia na budowę autostrady. Reszta (ok. 400 mln) przewidziana jest na zwrot starych kredytów oraz spłatę wyemitowanych euroobligacji, ale kwota wyasygnowana na ten cel powinna się zwrócić, gdyż termin wykupu obligacji zostanie przedłużony, natomiast odsetki będą spłacane zgodnie z harmonogramem; inaczej rzecz ujmując stary kredyt zostanie spłacony nowym.

Do zadłużenia państwa, które obecnie wynosi 1,9 mld EUR (57,9% PKB), będzie wliczone także 240 mln EUR planowanego zadłużenia na pokrycie deficytu oraz pozostałe 400 mln EUR. Łącznie przychody budżetowe w 2015 r. mają wynieść 1,56 mld EUR, czyli nieco więcej niż w br. Do przychodów budżetowych wliczają się bieżące przychody (z tytułu podatków, itp.) w wysokości 1,32 mld EUR oraz 240 mln EUR brakujących na wypłatę bieżących zobowiązań.

Źródło: vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE