Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Premiera spektaklu „Leksykon YU mitologii”

Czarnogóra: Premiera spektaklu „Leksykon YU mitologii”

Czarnogórska premiera spektaklu „Leksykon YU mitologii” („Leksikon YU mitologije”) w reżyserii Olivera Frljicia odbędzie się dziś wieczorem o godzinie 20 na Dużej Scenie Czarnogórskiego Teatru Narodowego (CNP). Spektakl stworzony wspólnymi siłami regionalnych teatrów i festiwali zebrał ex-jugosłowiańską ekipę aktorów, wśród których znaleźli się: Miha Nemec, Maja Nemec, Joana Popovska, Bajruš Mjaku, Gresa Pallaska, Mišo Obradović, Helena Minić i Ljuma Penov.

Przed czarnogórską premierą „Leksykon” był wystawiany po raz pierwszy we wrześniu w Ljubljanie, gdzie otworzył 18. festiwal Ex Ponto, a 2 grudnia odbyła się jego premiera w Chorwacji w Istarskim Teatrze Narodowym w Puli. Po Podgoricy, spektakl zostanie premierowo pokazany 9 grudnia w Prištinie w Teatrze Narodowym Kosowa.

Producentem wykonawczym „Leksykonu” jest NETA (Nowa Europejska Akcja Teatralna), a koproducentami teatry i festiwale z 6 krajów – CNP, festiwal Ex Ponto z Ljubljany, Istarski Teatr Narodowy z Puli, Kulturanova z Nowego Sadu, Teatr Narodowy Kosowa z Prištiny i Mały Teatr Dramatyczny z Bitoli.

Przy spektaklu, poza Frljiciem, pracowali: dramaturg Jasna Žmak, choreograf Rosana Hribar, scenograf Borut Bučinel i kostiumograf Sandra Dekanić. Muzykę przygotowała grupa „Foltin”, w skład której wchodzą: Branislav Nikolov, Pece Trajkovski, Goce Jovanoski i Marjan Stančić. Producentem spektaklu jest Damir Domitrović.

Czym jest dziś Jugosławia we wspomnieniach osób, które w niej żyły, ile i co wiedzą na jej temat młode pokolenia, urodzone już po jej rozpadzie? Te dwa pytania są kluczowe dla formy spektaklu, powstałego na podstawie „Leksykonu YU mitologii”. Początkowo autorzy rozpatrywali temat z perspektywy politycznej, w jakim stopniu udało się różnym politycznym opcjom wymazać kolektywną pamięć i równocześnie stworzyć nowe tożsamości narodowe. W trakcie powstawania spektaklu, perspektywa została rozszerzona. Biorąc pod uwagę to, że „Leksykon” zajmuje się także fenomenem jugosłowiańskiej kultury popularnej, autorzy nawiązują do współczesnego sposobu mitologizacji poprzez strategię plotki. Wymyślili oni paralelne alternatywne biografie znanych osób, które przełamują stereotypy i pamięć o osobach, które kształtowały jugosłowiańską kulturę. Spektakl ma formę quizu, który zamiast podawać obiektywną prawdę, odkrywa równoległe żywoty, które nie pojawiają się w oficjalnej historiografii. Jednocześnie forma quizu jest bardzo teatralna i pozostawia miejsce na rozmowę, nie tylko o Jugosławii i konceptach, które budowały jej kulturową tożsamość, ale także o teatrze jako medium i o sytuacji teatru w dzisiejszych czasach i rzeczywistości medialnej.

„Leksykon YU mitologii” będzie wystawiony na deskach CNP także w środę 7 grudnia.

 

Tekst: dan.co.me, tłum. i red. Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE