Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Prezydenci Nikšicia i Lublina podpisali porozumienie o współpracy
współpraca-belgradepartments.org

Czarnogóra: Prezydenci Nikšicia i Lublina podpisali porozumienie o współpracy

Prezydenci Nikšicia i Lublina Veselin Grbović i Krzysztof Żuk, podpisali porozumienie o współpracy, a planowany montaż traktorów Ursus ma szansę  stać się pierwszym krokiem udanej kooperacji obu miast.

Propozycja montażu w zakładach mechanicznych w Nikšiciu produkowanych w Lublinie polskich traktorów ma szansę stać się dla nas znaczącym wyzwaniem – powiedział Grbović, a jego polski kolega zaznaczył swoje zainteresowanie możliwością realizacji tego projektu. W polskiej delegacji obecny był także przedstawiciel firmy „Ursus”, zajmującej się produkcją traktorów oraz innych maszyn rolniczych, który miał za zadanie ocenić perspektywy i potencjał planowanej współpracy.

Krzysztof Żuk potwierdził, że gmina Lublin do tej pory podpisała 30 porozumień z różnymi miastami, m.in. z Nowym Sadem i Timiszoarą, z którymi współpraca układa się bardzo pomyślnie, a podobieństwo między mieszkańcami Nikšicia, Podgoricy oraz Lublina jest tak duże, że rokuje  owocną wymianę doświadczeń  na polu kulturalnym, a mamy nadzieję że w przyszłości także sportowym. Jednocześnie chcielibyśmy rozwijać współpracę turystyczną i ekonomiczną. Lublinianie bardzo chętnie będą odwiedzać Czarnogórę z powodu licznych atrakcji turystycznych jakie oferuje – zapewnił prezydent Lublina.

Podpisanie porozumienia jest następstwem rozmów prowadzonych od grudnia ub., kiedy to Nikšić odwiedziła polska delegacja pod przywództwem ministra rolnictwa Marka Sawickiego, który podczas swojego trzydniowego pobytu na zaproszenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi  Petra Ivanovicia zwiedzał m.in. hodowlę krów i zakłady mięsne. W końcu maja czarnogórska delegacja ma odwiedzić Lublin.

Źródło: vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE