Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Prezydent powierzył Milo Đukanoviciowi misję tworzenia nowego rządu

Czarnogóra: Prezydent powierzył Milo Đukanoviciowi misję tworzenia nowego rządu

Prezydent Czarnogóry Filip Vujanović powierzył w piątek misję tworzenia nowego rządu liderowi Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS) Milo Đukanoviciowi, co oznacza, że będzie to jego drugi powrót na stanowisko premiera, które opuścił w grudniu 2010 roku.

Według słów Vujanovicia, Đukanović jako premier najlepiej odpowie na wyzwania, które pojawią się przed Czarnogórą w nadchodzącym czasie.

– Đukanović był przedstawicielem listy wyborczej koalicji Europejska Czarnogóra (Evropska Crna Gora), która zwyciężyła w wyborach i nie mam wątpliwości, że w jak najlepszy sposób będzie realizował program rządzącej koalicji. Wierzę w całkowite poświęcenie Đukanovicia w interesie Czarnogóry, przede wszystkim w procesach integracyjnych i zapewnieniu lepszej jakości życia wszystkim obywatelom – oznajmił Vujanović dziennikarzom.

Prezydent podziękował również dotychczasowemu premierowi Igorowi Lukšiciowi za wykonaną pracę, dodając, że podczas sprawowania przez niego mandatu Czarnogóra osiągnęła znaczące sukcesy w integracji europejskiej.

Đukanović przewodniczy koalicji Europejska Czarnogóra, która wraz z partiami mniejszości narodowych posiada większość w czarnogórskim parlamencie. Filip Vujanović rozmawiał w piątek z przywódcami Frontu Demokratycznego (Demokratski front) Miodragiem Lekiciem i Srđanem Miliciem, którzy oświadczyli dziennikarzom, że nie popierają wniosku o ponowne stanowisko premiera dla Djukanovicia. Prezydent Czarnogóry przeprowadził konsultacje także z liderem Partii Socjaldemokratycznej (Socjaldemokratska partija) Ranko Krivokapiciem i wiceprezesem DPS Svetozarem Maroviciem. Jak poinformowano dziennikarzy, DPS jednogłośnie udzielił poparcia Đukanoviciowi.

Jeśli Milo Đukanović ponownie zostanie wybrany premierem, będzie to już szósty raz w ciągu ostatnich dwóch dekad, kiedy znajdzie się na czele rządu Czarnogóry; w swojej karierze pełnił on już także  funkcję prezydenta kraju.

Lider DPS do tej pory dwukrotnie rezygnował ze stanowiska premiera, po czym ponownie wracał  na tę pozycję. Obydwie przerwy w sprawowaniu tej funkcji trwały zaledwie po dwa lata. Po październikowych wyborach w 2008 roku, Đukanović przekazał funkcję premiera Żeljko Šturanoviciowi, aby 29 lutego 2010 roku ponownie wrócić na to stanowisko. Raz jeszcze Đukanović pozbawił się tytułu premiera w grudniu w 2012 roku i wtedy został zastąpiony przez Igora Lukšicia.

Źródło: seebiz.eu

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE